!!.jpg

Prajem všetko najlepšie...
smahu správy
Slovník
CZ - EN
EN - CZĎakujem všetkým mojím návštevníkom za návštevu a teším sa zas na skoré znovunavštívenie...ĎAKUJEM
Autor: Mona

Aj malé dieťa vie, že ovocie a zelenina sú pre náš organizmus najviac prospešné. No verili by ste, že k zdraviu vám môžu pomôcť i bežne používané koreniny?
Niektoré koreniny majú v sebe ukrytú zázračnú liečivú moc. Dokážu nám pomôcť i v boji s najväčším strašiakom dnešných čias – rakovinou. Jedlo sa vďaka nim stáva nielen chutnejšie, ale i zdravšie. O ktorých koreninách je reč?

Škorica
Môže byť škorica účinná v boji s rakovinou?
Foto: www.flickr.com


Je to jedno z najstarších korení v ľudskej histórii. O škorici sa dokonca hovorí aj v biblii. Po stáročia sa používala nielen ako korenie, ale i ako liek. Súčasní vedci odhalili, že obsahuje výnimočné množstvo antioxidantov a polyfenolov. Vďaka nim pôsobí toto korenie ako prevencia proti rakovine. No dokáže tiež potlačiť rakovinové bujnenie. Akým spôsobom? Blokuje totiž novotvorbu krvných kapilár, ktoré dodávajú nádoru živiny a kyslík potrebný na jeho rast.

Karí korenie

Zázračnou zložkou karí je predovšetkým kurkuma, ktorá tomuto koreniu dodáva typicky žltú farbu. Výskum realizovaný v roku 2007, ktorý bol zverejnený v British Journal of Cancer, práve kurkuminu preukázal vlastnosti blokujúce rakovinové bujnenie. Jeho pozitívny vplyv sa prejavil najmä v súvislosti s liečbou rakoviny hrtana, hrubého čreva, prsníka, prostaty a pľúc. Vedci zistili, že už 24 hodín po konzumácii kurkuminu dochádza k likvidácii rakovinových buniek.

Rozmarín

Tento vždyzelený poloker skrýva v sebe tiež liečivé účinky, ktoré sa prejavujú najmä v boji proti rakovine kože či prsníkov. Navyše, ak rozmarín použijete pri príprave mäsa, znížite tým množstvo rakovinotvorných látok (takzv. heterocyklických amínov). Zvyšuje taktiež aktivitu detoxikačných enzýmov.

Chilli

Za určitých okolností sa môžu prejaviť ako účinný zabíjač nádorových buniek. Môže za to kapsaicin, ktorý obsahujú. Jeho molekuly sa totiž dokážu naviazať na rakovinové bunky a spustiť v nich sebazničujúci proces.

Bazalka

Jej liečivá sila sa prejavila najmä v prevencii proti rakovine prsníka. Obsahuje totiž silné antioxidanty, protizápalové a protiplesňové zložky. No osvedčila sa i v rannom štádiu tejto rakoviny, kde dokázala spomaliť rast nádoru.

Rasca

Už i naši predkovia poznali jej pozitívne účinky najmä v súvislosti s potlačením nadúvania, liečbe vysokého krvného tlaku či na podporu správnej funkcie obličiek. No okrem toho sa v poslednej dobe objavili aj jej liečivé vplyvy v boji proti rakovine hrubého čreva či prsníka.

Zázvor

Nemôžeme zabudnúť ani na zázvor, ktorý určite tiež patrí medzi sedmičku zázračných korenín. Posilňuje nielen imunitu, ale dokáže spomaliť i rýchlosť rakovinového bujnenia. Tieto pozitívne vlastnosti sa prejavili hlavne u žien pri liečbe nádorového ochorenia vaječníkov.


http://www.webnoviny.sk/zdravie/sedem-zazracnych-koreni-ktore-pom/629453-clanok.html?from=section_article

(Foto: Profimedia.sk)

Doprajte svojmu telu dvadsaťštyrihodinový detox, ktorý sa odzrkadlí na vašej figúre.


Očistu si naplánujte na víkend a okrem dodržiavania pravidiel tejto bleskovej diéty už nič nerobte. Povinným doplnkom je totiž relax!

Jednodňová diéta je príjemná a veľmi účinná! Doprajte si ju raz za týždeň.

Vstávanie

Zalejte dva plátky citrónu vlažnou vodou. Ak sa nechcete vzdať sladidla, pokvapkajte ho medom.
Raňajky

Do misky si pripravte na kúsky nakrájaný pomaranč a kivi. Doplňte bielym jogurtom. Metabolizmus rozprúdite dávkou zeleného čaju.
10. hodina

Pohár vody s citrónom, a ak pocítite hlad, zažeňte ho ďalším bielym jogurtom.
Poludnie

Na obed si pripravte nesolený vývar zo zeleniny (výber je na vás, ale nech je v ňom veľa póru, zeleru, feniklu a petržlenu) a tanier na pare pripravenej zeleniny pokvapkanej olivovým olejom.
15. hodina

Rozpoľte si grapefruit, ktorý skvele osvieži organizmus, a pre dodanie energie si doprajte šálku nesladeného kakaa.
Večera

Nesolený zeleninový vývar a šalát zo sójových klíčkov, cherry paradajok a netučného tvarohu. Pred spaním si opäť dajte pohár vody s citrónom, radí doma.nova.cz.

Zmeny na tvári hovoria o poruchách organizmuČo prezrádzajú zmeny na našej tvári?Aké zmeny je potrebné si všímať?
Pigmentácia a jej zmeny z vášho bežného farebného tónu pokožky.
Hlboké vrásky (ktoré nie sú súčasťou prirodzeného starnutia).
Vyrážky
Upchaté komedóny (čierne bodky)
Mílie
Akné
Opuchy
Kľúčové zóny tváre a ich pridružené orgány:
ČELO: TENKÉ ČREVO, PANKREAS, POHLAVNÝ SYSTÉM

Začevenanie alebo suchá, šupinatá pokožka – je prejavom nedostatku tekutín v zažívacom trakte. Akné – v tejto zóne predstavuje zažívacie ťažkosti (nedostatočné vyprázdňovanie – intoxikácia).
Hlboké vrásky na čele (ktoré nie sú procesom prirodzeného starnutia) – môže naznačovať poruchu funkcie čriev z nesprávnej životosprávy.
Vrásky medzi obočím (ktoré nie sú procesom prirodzeného starnutia) – môže označovať problémy v oblasti pečene.
SPÁNKOVÁ OBLASŤ : POUKAZUJE NA PORUCHY SLINIVKY BRUŠNEJ (PANKREAS).

OČNÉ OKOLIE: OBLIČKY, PEČEŇ

Zvislé vrásky medzi obočím-poukazujú na nerovnováhu v pečeni. Suchá šupinatá alebo začervenaná pokožka v záhyboch horných očných viečok – poukazuje na poruchy funkcie pečene.
Opuchy očného okolia – oblasť očného okolia je zóna obličiek. Opuchy sa tvoria najmä prebytkom vody alebo tuku v organizme. Ak sú opuchy očných viečok veľmi výrazné, môže to značiť problémy s trávením (tráviaci trakt). Môžu tiež poukazovať na poruchy vylučovacieho systému.
Tmavé sfarbenie očných viečok – značí o stagnácií krvi v obličkách. Ak sú prejavy sfarbenia napríklad na pravej strane očného okolia ide o poruchu pravej obličky. Ďalším prejavom poruchy sú aj spotené ruky a nohy. Tmavé sfarbenie môže spôsobovať celkové fyzické a psychické vyčerpanie.
Výrazné tukové pupienky (mílie) – poukazujú sa usadeniny najmä tukového charakteru a hlieny v oblasti sleziny a pankreasu.
NOS: SRDCE

Kožné zmeny na nose a jeho okolí – opuchy, výrazné pigmentačné zmeny alebo deformácie poukazujú na činnosť srdca
„Čierne bodky“ (komedóny) – zvyčajne predstavujú zlé trávenie žalúdka a nízky obsah kyseliny chlorovodíkovej.
Viditeľné krvné kapilárky (kožné krvné cievky) a ich praskanie – môže poukazovať na vysoký krvný tlak alebo poruchy srcovocievneho systému.
Rozšírené žilky v okolí nosa – môžu poukazovať na vysoký krvný tlak, nesprávnu funkciu srdca.
LÍCA: PĽÚCA

Opuchy, lokálne prejavy ekzému, začervenanie alebo naopak bledosť líc –sa prejavujú pri poruchách dýchacieho systému (pľúca).
Vyrážky – problémy s obehovým systémom a vysokým príjmom tukových a hlienotvorných potravín (rafinovaný cukor, mliečne výrobky, polotovary).
Bledá farba líc – môže byť známkou nedostatku železa, nízky príjem kyslíka.
PERY: TRÁVIACI TRAKT

Trhlinky, opuchy alebo herpes na perách – ak je prejav v hornej časti pier značí o pravdepodobnosti nerovnováhy v hornej časti žalúdka. Stredná časť hornej pery má na starosti strednú časť žalúdka, ak je problém v spodnej časti hornej pery problémom môže byť spodná časť žalúdka. Tzv. kútiky, môžu byť príčinou poruchy v dvanástniku alebo vrátnika. Spodná pera poukazuje na zdravotný stav čriev. Opuch spodnej pery naznačuje riziko zápchy (črevá sú vtedy ochabnuté). Vznik častých drobných raniek na spodnej pere poukazuje na nerovnováhu v zažívacom systéme (napríklad vredy alebo zápaly). Tiež môže poukazovať na nedostatok príjmu vitamínov B.
Vodorovná vráska nad hornou perou – u žien môže naznačovať problémy počas menštruácie, u mužov zníženú chuť na sex. Tento prejav je väčšinou u starších ľudí, ktorí už nemajú pohlavný styk.
Svetlo sfarbené pery – môže upozorňovať na zlý krvný obeh.
Akné, vyrážky nad hornou perou – poukazujú na hormonálnu nerovnováhu.
BRADA: HRUBÉ ČREVO, REPRODUKČNÉ ORGÁNY

Akné, vyrážky, precitlivená pokožka – môže byť príznakom nevyváženej funkcii obličiek, stres, vyčerpanosť.
VPLYV DUŠEVNEJ NEROVNOVÁHY NA KOŽNÉ ZMENY

Akné – ťažkosti s nadviazaním medziľudských vzťahov, skrývanie svojich pocitov a názorov, nedostatočná sexuálna činnosť alebo jej potláčanie
Alergie – obrana zo strachu, zlý prístup k zmenám
Herpes simplex – vnútorný konflikt nevyriešených problémov a nespokojnosť
Kožné vyrážky – potlačené pocity a názory, „na povrch tela vychádza to, čo nás vnútri ťaží“
Psoriáza – „kožným ochranným pancierom“ sa bránime útokom z vonkajšieho sveta, nechceme byť zranený, bránime sa aj dobrým úmyslom ľudí zo strachu, že sa v nich sklameme.
Okrem pokožky na tvári nám môžu napovedať o poruchách orgánov aj iné časti na hlave. Môže nás zaujímať aj dúhovka oka, pre ktorú je diagnostická metóda irisdiagnostika, reflexológia ucha, nôh, rúk
alebo stavba, rast vlasov a prejavy vlasovej pokožky.

Zdroj:
http://eprakone.wordpress.com
 
       


Neuveríte!

Mňam! Aj vám sa zbiehajú slinky už len pri myšlienke na sladké pralinky alebo slané pochutiny? Pozrite sa však, čo obsahujú!

Čokoláda je síce výborným relaxom či osviežením, no môže vám neraz aj uškodiť. Väčšina sladkostí totiž obsahuje rôzne farbivá, ktoré sú pre náš organizmus nebezpečné.

CUKRÍKY A ČOKOLÁDOVÉ TYČINKY PLNÉ ÉČOK

Obľúbené čokoládové tyčinky a cukríky sú zabijaci krásneho úsmevu, nehovoriac o tom, že udržať si štíhlu líniu s toľkými dobrotami na trhu je naozaj ťažké. Okrem toho málokto tuší, čo všetko sa v nich nachádza a aké zdravotné problémy môžu spôsobiť. Informoval server mineralfit.cz.

Väčšina z nich totiž obsahuje tartrazín (E102), chinolínovú žltú (E104), žltú SY (E110), azorubín (E122) a ponceau 4R (E124).
Ak po zjedení sladkosti máte tráviace problémy, alergie, či dokonca záchvaty, radšej ich z jedálnička vylúčte! Navyše môžu nepriaznivo ovplyvňovať činnosť a pozornosť detí.
- VIETE, ČO JETE? Čokoláda plná tuku, párky z rozmletých kostí! !

Toto všetko prijímate v čokoláde a iných potravinách:
Tartrazín (E102) je žlté farbivo, ktoré sa vyrába synteticky. Môže mať nežiadúce účinky na ľudské zdravie. Spôsobuje alergie, astmu, nádchu, migrénu a ďalšie problémy u precitlivelých osôb. Môže spôsobovať taktiež hyperaktivitu u detí. Je súčasťou plnotučných horčíc PAGUSA, Milky Way Minute, ale aj perníkového srdca.

Chinolínová žltá (E104) môže spôsobovať alergie, ale aj hyperaktivitu u detí. Táto látka je zakázaná v krajinách ako Austrália, Nórsko, alebo USA. Obsahujú ju žuvačky, zmrzlina a povzbudzujúce nápoje.

Tatrazín je súčasťou nielen čokoládových tyčiniek, ale aj žuvačiek. Spôsobuje nádchu, astmu a hyperaktivitu u detí.

Žltá SY (E110) je taktiež nebezpečná prísada. Tehotné a dojčiace matky alebo deti by potraviny, v ktorých je, jesť nemali. Taktiež, ako predchádzajúce dve E-čka, spôsobuje alergie, hyperaktivitu a dokonca aj rakovinu. Farbivo obsahuje puding v prášku, cereálie, pekárenské výrobky, cukrovinky, zmrzlina. - Viete, aké CHEMIKÁLIE pijete? !

Azorubín (E122) by nemali užívať astmatici, pretože vyvoláva alergie. Vyhnúť by sa mali potravinám, ktoré obsahujú toto éčko, aj ľudia citliví na aspirín. Medzi ďalšie vedľajšie účinky môže patriť napríklad hyperaktivita. Je považovaná za nebezpečnú a zakázanú napríklad v Rakúsku, Nórsku, Švédsku a USA. Nachádza sa aj v marcipáne, želé a jogurtoch.

Ponceau 4R (E124) spôsobuje taktiež alergie. V testoch na zvieratách sa dokonca prejavil ako karcinogén. Látka je zakázaná v USA a Nórsku. Aj táto prísada sa dáva do jogurtov.

UMELÝ TUK V LUPIENKOCH A ČIPSOCH

Lupienky, krekry a aj čipsy obsahujú vo veľkej miere nepravý tuk (tzv. olestru), ktorý obsahuje veľké množstvo škodlivín. Pravidelná konzumácia nepravého tuku nám môže spôsobiť tráviace problémy, hnačky a takisto plynnatosť. Prospešný nie je ani pre našu líniu. Navyše nás ochudobňuje o nutričné hodnotné látky, ktoré na seba naväzuje.


Zdroj:tvnoviny.skPsy môžu pomôcť odhaliť včas rakovinu

O genialite psieho čuchu nie je pochýb, rovnako ako je všeobecne známe, že najlepší priateľ človeka dokáže vycítiť, keď jeho majiteľovi nie je dobre. Nedávno vykonaný výskum v Kalifornii ale ukázal, že psie schopnosti môžu zájsť ešte ďalej, než by človeka vôbec napadlo. Psy sa totiž údajne dajú vycvičiť na to, aby v ľudskom tele odhalili zhubný nádor, a to aj v jeho ranom štádiu.
Vedci sa touto myšlienkou začali zaoberať po tom, čo sa v médiách objavila správa o mužovi, ktorého pes upozornil na melanóm tým, že mu neustále očichával postihnuté miesto na koži. Následné výskumy ukázali, že štvornohí kamaráti môžu byť pripravovaní na zistenie rakoviny kože a močového mechúra. Výsledky najnovšej štúdie sú však prevratné - psy totiž môžu spoznať zhubné bujnenie v ľudských pľúcach len podľa pacientovho dychu! Päť psov bolo cvičené po tri týždne tým, že čichalo k dychu dobrovoľníkov. Zhubnú chorobu zvieratá odhalila s úspešnosťou 88 až 97 percent.
Zdroj: Dokonaleženy.cz
Pre ženy od 30 rokov
V tejto vekovej kategórii bývajú ženy veľmi zaťažené nielen domácností, ale aj v zamestnaní. Môžu sa prejavovať rôzne ťažkosti pod vplyvom stresu ako napríklad problémy s krvným tlakom, poruchy spánku a pod Už mnoho rokov sa v takýchto prípadoch používajú dve bylinky: Baldrian, ktorý pôsobí upokojujúcim dojmom a ľubovník, ktorá prispieva k zlepšeniu nálady a celkovej harmónii.

Pre ženy od 40 rokov
Nechtík pomáha na vyrovnávanie hormonálnej nerovnováhy. Tzv. Ťažké nohy môže zmierniť pagaštan. Pri poruchách spánku užívame kombináciu Baldrian a chmeľu.

Pre ženy od 50 rokov
S začiatkom menopauzy nastupujú telesnej i duševnej zmeny. Červená ďatelina pôsobí podobne ako hormonálne preparáty. Šalvia zmierňuje návaly horúčavy a ženšen upokojuje nielen psychicky, ale aj zvyšuje výkonnosť. Pri častejších zápaloch močového mechúra pomáhajú zvyšovať imunitu brusnice.Online verzia anglického denníka Daily Mirror zverejnila zoznam prehreškov, ktorými denne ohrozujeme naše zdravie. Často si nedokážeme uvedomiť, že už automaticky zaužívané úkony nemusia byť v zhode s tým, čo by sme v skutočnosti mali robiť.


1. Časté sprchovanie
Moderný človek je podľa vedcov až príliš upätý na hygienu. Kedysi im vôbec nechodilo po mysli, že by sa mali sprchovať niekoľkokrát denne. Dnes je to už bežná záležitosť. Niektorým už dokonca nestačia ani dve pobyty pod vodou, do kúpeľne musia vojsť kvôli vlastnému pocitu aj viackrát. Lenže tým si úplne ničia pokožku. Tá vplyvom horúcej vody stráca prirodzenú vlhkosť a odolnosť, čoraz viac sa vysušuje a potom sa kvôli tomu stáva citlivejšou, nehovoriac o tom, že sprchovými gélmi a šampónmi pravidelne ničíme jemný mazový film, ktorý si pokožka vytvára, ako prirodzenú ochranu pred vonkajším prostredím.


2. Osem hodín spánku
Ide opäť len o mýtus súčasnej doby. Telo si totiž najlepšie oddýchne počas prvých dvoch hodín spánku. Za normálnych okolností vám pri primeranej dennej záťaži postačia štyri hodiny takéhoto oddychu. Ak si myslíte, že organizmus si počas ôsmich hodín viac oddýchne, mýlite sa. Budete sa naopak cítiť ešte viac unavené. Ideálne by to malo byť šesť až sedem hodín, pričom spávať by ste mali chodiť okolo polnoci. Keď na vás príde počas dňa únava, doprajte si len štvrť alebo polhodinku v posteli a sila bude opäť späť.


3. Vyplachovanie úst po umývaní zubov
Zubnej pasty majú v svojom zložení mnoho zástupcov, ktorí ich neskôr ochraňujú pred baktériami, ktoré majú za dôsledok kazenie zubov a odstraňovanie zápachu. Lenže tento účinok zničíte jedným veľmi jednoduchým úkonom - ak si po umytí vypláchnite ústa vodou. So zvyškami pasty totiž vymyjete aj ochranné látky. Aby ste mali z čistenia zubov nielen estetický úžitok, mali by ste dodržiavať tento rituál: najprv si ich povrch klasicky umyte pastou, jej zvyšky vypľujte a nasledujúcu pol hodiny nič nekonzumujte a nepite. Následne sa môžete naraňajkovať a po jedle si ústa osviežte ústnou vodou.


4. Dlhé sedenie na WC
Aj vy patríte do tej skupinky ľudí, ktorá si na záchod berie so sebou aj dobrú knihu alebo časopis? Keď áno, rýchlo sa tohto zvyku zbavte. V najmenšej miestnosti bytu by ste mali tráviť len nevyhnutný čas na vykonanie potreby. Príliš dlhé vysedávanie totiž nie je prirodzené pre konečník a môže vás doviesť ku gastroenterologickej problémom. Tým najfrekventovanejším sú hemeroidy, ktoré si veľmi ľahko privodíte práve dlhodobým pobytom na WC.


5. Prehnané čistenie domácnosti
Hygiena sa stále posúva na vyšší level. Keď sa pozrieme, ako kedysi žili naši predkovia, len krútia hlavou nad tým, v akej špine dokázali byť. Lenže ani súčasnosť nie je žiadnou výhrou, ak to s čistením veľmi preháňate. Tým, že denne odstraňujete z vášho okolia všetky baktérie, nedokážete si voči nim vytvoriť odolnosť. Nehovoriac o tom, že pri používaní toľkých chemických prípravkov môžete veľmi ľahko dospieť napríklad až k astme. Čistota je super, ale namiesto denného umývania podlahy, vám stačí opakovať to raz za tri dni. A spreje na odstraňovanie prachu použite iba raz týždenne, na zvyšok vám postačí obyčajná prachovka.


6. Nesprávne dýchanie
Deti prirodzene od narodenia majú správny rytmus dýchania. Ako však starneme, tak naberáme horší spôsob naberania čerstvého vzduchu. Správne by ste mali robiť hlboké nádychy do oblasti brucha. My však robíme krátke vdychy do hrudníka. Všetko sa však dá veľmi rýchlo zmeniť. Stačí sa aspoň na päť minút denne zamerať na správnu činnosť. Položte si ruku na brucho a sledujte, či správne dýchate. V priebehu minúty by ste mali zopakovať 12 až 20 nádychov s menšími pauzami. Postupne to preberiete za samozrejmosť a pomôcť vám pri tom môže aj joga.


7. Odpočívanie po jedle
Jednoznačne by ste mali poslúchnuť rady všetkých fitnes trénerov o tom, aby ste po jedle nepadli do postele, ale si radšej dopriali malý pohyb. Akonáhle si ľahnete, pokrm sa začne meniť vo väčšej časti na tuk. Vhodné je preto po konzumácii zájsť aspoň na dvadsaťminútový prechádzku, ktorá pomáha s trávením najmä vo vyššom veku. Najväčší jedlo dňa si dajte v tej časti, keď máte najväčšiu aktivitu.


8. Denné čistenie uší
K sedmičke z Anglicka pridávame ešte trojicu tipov z našej redakcie. Časté čistenie uši podporuje tvorbu mazu. V tomto prípade platí to isté pravidlo ako s denným umývaním vlasov a ich mastením. Ak máte nepríjemný pocit špinavých uší, ide naozaj len o pocit. V skutočnosti vám ich stačí utrieť dva alebo trikrát do týždňa. Pri čistení tiež dbajte, aby ste s tyčinkou nezašli príliš hlboko, lebo riskujete poškodenie bubienka a následný zápal ucha. Nemali by ste pri tom používať voľne dostupné spreje zlepšujúce ich čistenie. Tento úkon patrí totiž len do ordinácie lekára, vy si ním iba môžete podráždiť vnútorné ucho a navodiť problémy.


9. Používanie veľkého množstva kozmetiky
V skutočnosti by ste si mali vystačiť s jednoduchým mydlom, sprchovým gélom, jedným krémom, zubnou pastou a šampónom. Zvyšok je veľmi dobrý biznis kozmetického priemyslu.Keď si chcete dopriať iné prípravky, určite to nerobte v prehnanej miere. Telo musí dýchať, aby bolo krásne. Viac ako masky, balzamy, peeling vám pomôžu dary prírody. Všetko používajte s mierou a uvidíte ako sa vám organizmus odmení.


10. Raňajky bez predchádzajúceho nápoja Počas noci sa vám v žalúdku a tráviacom trakte nahromadia rôzne baktérie. Tie potrebujete ráno vyplaviť a pripraviť telo na príjem jedla. Vždy by ste mali mať pripravený pohár odstátej vody alebo čerstvo uvareného bylinkového čaju, ktoré vás správne naštartujú, teda, váš žalúdok na príjem potravy. Nikdy nesnídejte bez toho, aby ste vypili aspoň deci vody. Do nápojov sa samozrejme neráta káva, ktorá žalúdku nalačno ešte viac škodí.http://www.mimibazar.cz/navody.php?strana=53
Najbežnejším spôsobom použitia liečivých koreňových rastlín je kúpeľ, ktorým dosiahneme tieto účinky:


Mäta pieporná:
upokojuje, chladí a má čistiaci účinok na pokožku.


Materina dúška:
čistí póry, má dezinfekčný účinok.


Ligurček lekársky:
dezodoruje, čistí pokožku.


Petržlen záhradný:
osviežuje a zlepšuje pleť a pokožku.


Rozmarín lekársky:
upokojuje nervy pokožky.


Šalvia lekárska:
má dezinfekčný účinok.


Rastliny možno použiť dvojakým spôsobom:
- Nakrájané, čerstvé alebo sušené rastliny (môže byť jeden i viac druhov) vložíme v tylovom vrecúšku do vody kúpeľa a necháme ich tam i pri kúpaní.


- Za hrsť čerstvej alebo pol hrste suchej rastliny varíme niekoľko minút v litri horúcej vody, potom, po 15 až 20 minútovom státí precedíme a nalejeme do vody kúpeľa.


Kúpeľ pripravený zo zmesi uvedených bylín a z fenikla, levandule, prípadne rumančeka má všeobecne osviežujúci účinok.


http://www.dennikrelax.sk/
V kuchyni používame korenie a zeleninu v čerstvom aj sušenom stave, rovnako ako ďalšie prísady, ktoré aromatizujú a zvýrazňujú chuť pokrmov. Avšak iba zriedkavo si uvedomujeme, že tieto látky môžu mať vplyv aj na naše zdravie.


Korenie: prečísťuje pečeň a chráni telo pred infekčnými ochoreniami. Čierne korenie povzbudzuje trávenie a chuť do jedla. Odporúča sa najmä tým, čo trpia prechladnutím alebo zápchou.


Kmín: podporuje chuť k jedlu a trávenie, pôsobí proti nadúvaniu a bolestiam brucha, celkovo povzbudzuje.


Fenykel: má podobné účinky ako kmín. Malým citlivým deťom sa pripravuje odvar. Jednu kávovú lyžičku rozdrveného fenyklu zalejeme štvrť litrom vriacej vody a necháme päť minút vylúhovať. Podávame po lyžičkách.


Muškátový orech: veľké množstvo tohto korenia neriedené vodou má rovnaké účinky ako marihuana a spôsobuje halucinácie a bolesti hlavy. Naopak, malé množstvo muškátového oriešku zamiešaného do nápoja pred spaním priaznivo pôsobí na spánok.


Ľanové semienko: odstraňuje žalúdočnú neurózu. Odvar z ľanového semienka veľmi dobre pomáha aj proti chronickej zápche.


Cibuľa: americkí lekári ju odporúčajú jesť pri nádche. Jej farbivo quercetin pôsobí proti alergiám. Priložene plátky cibule, ktoré odvedú z postihnutého miesta horúčavu a pôsobia antibakteriálne, zmierňujú hmyzie pohryznutie. Opuch môžeme zmierniť aj handričkou namočenou v octe.


Vitamín A: Chráni pred rakovinou prsníka. K tomuto záveru prišli vedci na Harvardskej univerzite. Betakarotén znižuje riziko rakoviny pečene, zažívacieho traktu a žalúdka. To sú dôvody na to, aby sme jedli mrkvu, špenát, kapustu, ktoré tento vitamín obsahujúZdroj/http://www.dennikrelax.sk/
“Vidieť hviezdičky“
Kto „vidí hviezdičky“ a súčastne pritom musí bojovať so záchvatmi slabosti, trpí pravdepodobne na nízky tlak. Krvný obeh stabilizuje striedavé sprchy, pohyb na čerstvom vzduchu a pravidelné návštevy sauny. Ak sa vám v očiach zjavia „hviezdičky“ či záblesky, hneď choďte k lekárovi. Môžu to byť príznaky odtrhnutia sietnice.


Šumenie v ušiach
Príčinou môže byť aj stres, keď náhle začne v ušiach šumieť či pískať. Za podobným šumom sa však môže skrývať aj poruchy prekrvenia a vápenatenie ciev. Treba vyhľadať lekára.


Natrhnutý ústny kútik
Väčšinou je to signál, že telo potrebuje železo. Následkom chudokrvnosti môže byť nedostatok kyslíka v bunkách. Železo v tabletkách alebo potrava (pečeň, proso, hrozienka, sušené marhule) vyrovnajú deficit.


Problémy s nechtami
Žlté sfarbenie nechtov poukazuje na hubovú infekciu. Na liečenie existujú špeciálne laky a tablety. Lámavé nechty môžu signalizovať poruchu štítnej žľazy. Jamky na nechtoch upozorňujú na začínajúce ťažkosti s obličkami a močovým mechúrom. Treba sa dať vyšetriť u urológa.


Bolesti na prsiach
Väčšinou je to následok nahromadenia vody krátko pred menštruáciou. Pomôcť môže vitamín B6 . Ak bolesti pretrvávajú, treba ísť na vyšetrenie.


Svrbenie kože
takto upozorňuje na seba nielen príliš vysušená koža, ale môže to byť signál chorôb krvi ako je diabetes, nedostatok hormónov alebo ochorenie pečene.


Opuchnuté nohy
Býva to ponajviac znamenie oslabených ciev. V počiatočných štádiách môže pomôcť veľa pohybu, studené kúpele alebo cievne lieky, ktoré pozastavia vývin kŕčových žíl. Ide aj o zavodnenie organizmu, pomôžu odvodňovacie preparáty, samozrejme, po porade s lekárom.
Zdroj/http://www.dennikrelax.sk/
„Jeho podstata je horká a suchá. Má schopnost rozpouštět a drobit. Rozpouští kámen a pomáhá při všech nemocech močového měchýře. Pomáhá při trombose jater a rozpouští zatvrdliny sleziny“. Rozhání otoky. Pro nejrůznější jedy působí jako protijed. Pomáhá při bolestech v kostech, kříži a při bolestech sedacího nervu.

Koupel v odvaru z bobkového listu pomáhá při bolestech močového měchýře a dělohy.
Roztlučená a požitá kůra kořene v množství 1,62 g drobí kámen.

Pro naše účely připravujeme odvar bobkového listu následujícím způsobem:
5 g bobkového listu dáme do 300 ml vody a po dobu pěti minut vaříme a pak necháme odstát v termosce. Odvar slijeme a v průběhu dne malými doušky pijeme. Není možné vypít celé množství najednou, protože by mohlo dojít ke zhoršení potíží. Celou tuto proceduru opakujeme tři dny po sobě. Po týdnu ji pak můžete zopakovat.

Nedivte se, jestliže se objeví vylučování růžově zabarvené moči, k němuž může docházet i každé půl hodiny. Jde o to, že se soli začnou tak rychle rozpouštět, že močový měchýř dráždí.
Přesvědčit se o tom, že se soli skutečně dobře rozpouštějí, je možné za jeden až dva týdny.
Jestliže jste měli nepohyblivé nebo bolestivé klouby nebo jste trpěli bolestmi závislými na počasí, pak se přesvědčíte, že bolesti mizí a pohyblivost se zlepšuje.Natalie Nikolajevna, 47 let, Moskva
Bobkový list jsem pila pětkrát a osteochondróza krční páteře prakticky zmizela.Celá tato očista je z knihy Genadije Malachova - Dokonalá očista těla
Chráňte si zdravie tým, že budete načúvať svojmu telu.


Napriek tomu, že ženy sa o svoje zdravie zaujímajú vo vyššej miere než muži, niektoré príznaky vážneho ochorenia často prehliadajú. Možné príznaky nádorových ochorení si ženy tiež uvedomia skôr, no mnohé z nich sa často správajú tak, že tento problém sa ich netýka.

Aké sú najčastejšie varovné príznaky, že sa s vami deje niečo závažné? Ak niektoré z nich spozorujete, okamžite sa objednajte k lekárovi.

1. Bezdôvodné ubúdanie na váhe: Ak znenazdajky začnete chudnúť, radosť by ste určite mať nemali. Nejde totiž o „zázrak“, ale o skrytý zdravotný problém.

Mandle, arašidy a sušené marhule môžu znížiť riziko rakoviny pečene

2. Chronické nafukovanie, ktoré nesúvisí s jedlom: Ak vás často trápi nafúknuté brucho a pocit sýtosti, určite sa na to nesnažte „zvyknúť“ si. Navyše, ak ide o príznak, ktorý sa objaví nečakane a bez zjavnej príčiny. Môže ísť napríklad o príznak rakoviny vaječníkov.

Bolí vás občas brucho? Starajte sa o svoje zažívanie!

3. Zmeny v prsníkoch: Iste svoje prsia poznáte veľmi dobre. Ak zaznamenáte akúkoľvek zmenu v prsnom tkanive, či si nahmatáte hrčku, určite sa s tým zdôverte lekárovi. Radšej vyzerať ako „citlivka“, než zistiť neskoro, že máte rakovinu prsníka. Samovyšetrenie prsníkov by ste mohli zaviesť pravidelnejšie a po 45-ke sa nespoliehajte na inštinkt, ale podstúpte preventívne mamografické vyšetrenie prsníkov.

4. Nepravidelné krvácanie z maternice: Ak máte cyklus presný ako hodinky alebo už máte za sebou aj menopauzu, malo by každé nečakané krvácanie z maternice byť varovným signálom. Môže ísť o príznak zhubného nádoru.

5. Zmeny na pokožke: Okrem materských znamienok by sme si mali všímať akúkoľvek pigmentáciu na pokožke. A raz za pár rokov si dať znamienka po lete skontrolovať.


Krása a CHOROBY: Odhaľte ich vďaka týmto DEVIATIM príznakom!

6. Problémy s prehĺtaním: Môžu byť príznakom rakoviny zažívacieho traktu, preto je lekárske vyšetrenie priam nevyhnutné. Že vám neprekáža výmena tuhej stravy za kašičky? Neváhajte, môže byť už najvyšší čas problém riešiť.

7. Krv tam, kde by nemala byť: Krv v stolici môže byť spôsobená hemoroidmi, ale tiež rakovinou hrubého čreva. Krv v moči môže signalizovať nádor močového mechúra a opakované vykašliavanie malého množstva krvi si tiež zaslúži pozornosť.

8. Nepríjemná bolesť brucha spojená s depresiou: Podľa niektorých výskumov môžu byť depresívne stavy spôsobené rakovinou slinivky brušnej. Aj tak nás než depresia upozorní na rakovinu až krutá bolesť brucha.

9. Tráviace problémy: Ak sa u vás objavia tráviace problémy, ktoré ste pred tým nemávali, je čas zbystriť pozornosť. A keď problémy neprestávajú alebo sa nepodarí zistiť príčinu, zverte sa svojmu lekárovi.


Ženy nedôverujú lekárom: Radšej sa liečia samy cez internet!

10. Zmeny v ústnej sliznici: Farebné zmeny na vnútornej strane tváre alebo na jazyku by mali starostlivo sledovať najmä fajčiari. Môžu totiž signalizovať začiatočné štádium rakoviny jazyka alebo úst.

11. Bolesť bez príčiny: Akákoľvek chronická bolesť má nejaký dôvod, ktorý je dôležité odhaliť. Aj vtedy, keď príčinou nemusí byť rakovina.

12. Zväčšené lymfatické uzliny: Tie môžu okrem zápalu v tele ukazovať aj na nádorové ochorenie.

13. Dlhodobo zvýšená telesná teplota: Pre chronicky zvýšenú teplotu platí to isté, ako pre bolesť bez zjavnej príčiny: je dôležité vylúčiť závažný zdravotný problém.

14. Chronická únava: Ak pretrváva aj po dôkladnom odpočinku, ide o niečo vážnejšie. Navštívte lekára a nechajte sa dôkladne vyšetriť.

15. Neustávajúci kašeľ: Kašeľ sprevádza nachladnutie, chrípku alebo alergiu. Ak však trvá dlhšie ako tri alebo štyri týždne, je načase pátrať po ďalších možných príčinách, radí server doma.nova.cz

http://myzeny.tvnoviny.sk/
Najľahšie je vziať si multivitamínovú tabletu, ak obsahuje aj stopové prvky, ešte lepšie. To je filozofia mnohých ľudí.

MUDr. Michal Piják tvrdí, že si určite nepoškodia, ak ich užívajú v odporúčanom množstve a správnom pomere, ale aj tak je najlepším a najprirodzenejším spôsobom získavania vitamínov a mikroživín správna strava. Čo ešte môžeme urobiť, aby sme sa zbavili únavy a posilnili si imunitu? Čo pomáha?

► K najvýznamnejším výživovým doplnkom, ktoré majú overenú účinnosť pri únave a zníženej fyzickej výkonnosti, patrí koenzým Q, L-karnitín, kreatín, kyselina lipoová a D-ribóza.

► DHEA (dehydroepiandrosterón) je steroidný hormón, z ktorého si telo vyrába rôzne iné hormóny vrátane kortizolu a testosterónu. Produkujú ho nadobličky a jeho hladina klesá s pribúdajúcim vekom. Udržiavanie optimálnej hladiny v organizme zlepšuje výsledky pri budovaní svalovej hmoty a pri redukcii telesného tuku.

► Káva a zelený čaj? Čím viac, tým lepšie! Je v nich veľa antioxidantov a ich konzumácia sa spája s nižším výskytom niektorých nádorov, najmä pečene a tráviaceho traktu. Štúdie tiež ukazujú, že tí, čo ich pijú veľa (viac ako päť šálok denne), zriedkavejšie trpia na Alzheimerovu chorobu. ► Morské ryby a živočíchy sú najlepším zdrojom omega-3 mastných kyselín a dôležitého antioxidancia karnozínu. Niektoré z nich, napríklad losos a krevety, sú najlepším zdrojom jedného z najlepších antioxidantov zeaxantínu.

► Vaječný žĺtok, na rozdiel od tradičných názorov, nezvyšuje riziko aterosklerózy a je skvelý na oči, cievy a nervový systém vďaka vysokému obsahu lecitínu, vitamínov luteínu a asthaxantínu. Cholesterol zo žĺtka je dôležitý na tvorbu steroidných hormónov vrátane vitamínu D. Surový vaječný žĺtok po fyzickej záťaži urýchľuje regeneráciu svalov.

► Kakao obsahuje veľa látok, ktoré zvyšujú tvorbu oxidu dusnatého, čo prospieva ľuďom s vysokým krvným tlakom. Je dobré na srdce i cievy, prekrvuje kožu, a tá je potom hebkejšia, krajšia. Dôkaz? Indiáni kmeňa Kuna, ktorí pijú veľmi veľa kakaa. Nielenže majú nízky výskyt kardiovaskulárnych chorôb, ale takmer im nešedivejú vlasy. Odborníci to pripisujú vysokej koncentrácii medi pochádzajúcej práve z kakaa.

► O červenej repe sa zistilo, že až o 15 percent zvyšuje výkonnosť športovcov, prekrvuje orgány a svaly. Podobne ako kakao zvyšuje tvorbu oxidu dusnatého.

► Kivi. Spíte cez deň a v noci ste čulý ako rybička? Skúste si dať večer tri kivi!

► Netreba zabúdať na starú čínsku medicínu, ktorá hojne využíva liečivé vlastnosti ženšena, propolisu alebo sladkého drievka (u nás známeho pod menom pelendrek).

► Guarana a macca podobne ako ženšen pôsobia ako všeobecné toniká, pomáhajú najmä pri pocitoch vyčerpania a depresiách.

► Výťažok z rastliny tribulus terrestris je zasa prírodným stimulátorom na tvorbu testosterónu s anabolizujúcim efektom na rast a rozvoj svalovej hmoty.

► Nakoniec asi to najväčšie prekvapenie: hlina. Íl predávajú aj v bioobchodoch a jeho prínosom pre zdravie je, že absorbuje toxíny z tela. Hlina teda slúži na detoxikáciu, ktorá môže byť jednou z príčin chorobnej únavy.
Zdroj: Život.sk
Mobilný telefón

Únava spolu s bolesťami hlavy a ospalosťou môže mať príčinu v elektrickej precitlivenosti, ktorou trpia až 35% populácie. Bezdrôtové telefóny sú najčastejším príkladom tejto elektrickej precitlivenosti. Nosíme je neustále pri sebe av noci si je veľa ľudí považuje aj blízko postele. Ďalšími prístrojmi, ktoré môžu spôsobiť únavu sú tiež fény, či monitor od počítača.


Nevhodná strava

Potraviny s vysokým glykemickým indexom ako sú sladkosti, zemiaky, ryža alebo biele pečivo zvyšujú hladinu cukru v krvi a dodávajú energiu len na krátku dobu. Telo navyše musia vyplavovať viac inzulínu, aby si s cukrom dokázalo poradiť. Hladina cukru po vyplaveniu inzulínu klesne a spôsobí pocit únavy.


Choroba Obličiek

Poruchy funkcie obličiek sa prejavujú aj ako únava. Spolu s celým radom ďalších zdravotných problémov, ako sú hormonálne, metabolické alebo imunologické poruchy.


Cvičenie

Ďaľšou príčinou vzniku únavy môže byť aj cvičenie. Pri cvičení, nejde o to, ako moc cvičíte, ale kedy cvičíte. Ráno sa odporúča vykonávať aeróbne cvičenie, ako je beh, spinning alebo aerobic. Kým večer je vhodnejšie vykonávať skôr upokojujúce cvičenia ako je joga. Ak napríklad chodíte na aerobic večer, tak svoje telo pred spaním rozpumpuje a nebudete môcť zaspať. Nespavosť sa potom cez deň prejavuje ako únava.


Cukrovka

Ak trpíte celodenný únavou, príčinnú môže byť aj cukrovka. Únava však nie je jediným príznakom cukrovky. Ak ale trpíte neustálym pocitom smädu, častejším močením a chudnutím, zájdite k doktorovi.


Porucha štítnej žľazy

Hormón štítnej žľazy tyroxín urýchľuje tie deje v tele medzi než patrí činnosť srdca i vyprázdňovanie čriev. Jeho nedostatok teda vedie k spomaleniu metabolizmu a vyvoláva únavu, ospalosť, zápchu i opuchy.


Nevhodná posteľ

Ak trpíte nespavosťou, tak ako tretina populácie, problémom môže byť vedľa psychických a fyzických problémov práve Vaša posteľ. Kvalitný matrac by mala kopírovať tvar celého tela. Tuhšie matrace sú vhodnejšie pre ľudí s nadváhou, zatiaľ čo mäkšie pre tie štíhle.


Nedostatok železa

Železo je súčasťou krvného farbiva hemoglobínu, ktorý zabezpečuje prenos kyslíka do všetkých buniek v tele. Ak máte v organizme málo železa, bunky majú nedostatok kyslíka, čo spôsobuje únavu a celkovú ochabnutosť tela. Odporúčaná denná dávka železa je u žien 18 mg, u mužov 10 mg av tehotenstve 30 mg. Lepšie vstrebateľnosť železa zabezpečuje vitamín C.


Depresia

Väčšina ľudí trpiacich depresiou trpí zároveň aj únavou. Takže ak okrem únavy pociťujete aj skľúčenosť a stratu motivácie, môžete trpieť práve depresiou. Navštívte teda radšej svojho lekára a poraďte sa s ním o možnej liečbe.


Nedostatok vitamínu B12

Nedostatok vitamínu B12 spôsobuje okrem únavy aj poruchy sústredenia, pamäte aj vznik kožných ekzémov. Vitamín B12 sa nachádza predovšetkým v červenom mäse, vajciach av rybách.


Únavový syndróm (CFS)

Na rozdiel od "obyčajnej" únavy, je únavový syndróm ochorenia. Ide o komplexný, vysiľujúce ochorenie, ktorého zrod môže byť spôsobený infekciou, ktorú je napríklad aj obyčajná angína.


Symptómy - únavový syndróm

Ľudia chorí chronickým únavovým syndrómom zažívajú tieto symptómy: bolesť hrdla, zvýšená teplota, bolesť hlavy, bolesti svalov, bolesti lymfatických uzlín, dlhotrvajúca únava po námahe, bolesti kĺbov, poruchy spánku, zmätenosť, nesústredenosť, depresiu a zábudlivosť. Najčastejšie sa vyskytuje u ľudí s oslabenou imunitou au alergikov, väčšinou však u žien v rozmedzí rokov 25 - 45.

Liečba - únavový syndróm

Liečba je zložitá. Ak sa chronický únavový syndróm podarí vyliečiť, veľmi často sa vracia. Z lekárskeho hľadiska sa liečia skôr symptómy, ako ochorenie ako také. Je to spôsobené tým, že sa nevie ako presne únavový syndróm vzniká a jestli ďalej prenosný. K liečbe patrí aj odpočinok.
Zdroj/.rodina-peniaze.sk
Minerály sú jednou zo zložiek pre dobre fungujúci a fungujúce telo vôbec. Bez minerálov by naše telo nevykonávalo množstvo dôležitých aktivít. Väčšina minerálov je obsiahnutá v bežnej dennej strave. Preto je potrebné konzumovať pestrú stravu.


Rozdiel medzi minerálmi a stopovými prvkami je v množstve dennej potreby tela. Ak telo potrebuje denne viac ako 100 miligramov, je to minerál. Naopak denná potreba nižšia ako 100 miligramov značí stopový prvok. O stopových prvkoch viac v ďalšom článku.


Draslík - zbavuje telo škodlivín

Pri zvýšenom krvnom tlaku by mal byť prísun sodíka obmedzený. Je teda potreba chýbajúce zložku nahradiť inou, ale podobne účinnú. A tou je práve draslík, jeden z najčastejších prvkov ľudského tela pomáha znižovať krvný tlak, a dôležitý je pre prevenciu ochorení srdcových chorôb a mozgových príhod. Draslík je teda nielen výborný strážca správnej funkcie srdca, tepu, tlaku a svalov. Spolu so sodíkom upravujú rovnováhu tekutín v tele. Má skvelé detoxikačné účinky. Odporúčaná denná dávka draslíka je 2000 - 3500 mg pre dospelého človeka. Je obsiahnutý vo väčšine bežných jedál, najviac však v ovocí a zelenine. Najväčší obsah majú zemiaky, pomaranče, marhule, alebo banány. Ďalšími zdrojmi je hydina, mäso a mliečne výrobky. Ak máte možnosť, varte radšej zemiaky na pare alebo mikrovlnnej rúre. Tepelnou úpravou vo vode sa stráca až 50 percent obsahu draslíka. To platí aj pre ostatné potraviny. Akútny nedostatok draslíka u zdravého organizmu by nemal nič spôsobiť. Ak je však organizmus oslabený, zvyčajne sa objaví svalová slabosť, zvracanie, hnačky, vo vážnych prípadoch môže viesť až k srdečnému zlyhanie. Podobne je to u nadbytku - problém s predávkovaním môžu pocítiť osoby so srdcovými chorobami, alebo ochorením obličiek. Ťažkosti tiež nastávajú pri prijatí väčšieho množstva potravinového doplnku s draslíkom. Dlhodobá a pravidelná telesná námaha má za následok zníženie obsahu draslíka v tele. Preto je nutné ich dostatočne dopĺňať, čo vie každý správny športovec.


Fosfor - ochranca buniek

Fosfor je jeden z najčastejšie obsiahnutých minerálov ľudského tela. Spolu s vápnikom je dôležitou zložkou pre pevné a zdravé kosti a zuby. Fosfor ale nemá uplatnenie iba pre stavbu kostí a zubnej skloviny, je ochrancom buniek. Posilňuje bunkovú membránu, napomáha činnosti živín a iných chemických látok tým, že je na seba viaže a následne premieňa na energiu. Je tiež dôležitým pri prenose nerovových vzruchov z mozgu do tela a naopak. Pri bežnom stravovanie nie je potrebné fosfor užívať v potravinových doplnkoch. Výnimkou sú rôzne ochorenia a choroby, kedy býva fosfor predpisovať ošetrujúcim lekárom. Nedostatok fosforu sa prejaví ľahkú lámavosti kostí a zubov, telesnou slabosťou, častou únavou, bolestivými kĺby i celkovú pohybovú sústavou, nechutenstvom a zníženou imunitou. Väčšinou je nedostatok fosforu dôsledkom drastických redukčných diét, či dlhodobým ochorením. Často sú to choroby vylučovacej sústavy, či už črevnú alebo obličkové ochorenia. Pri užívaní liekov s obsahom hliníka je potrebné poradiť sa s lekárom na prípadnom užívanie potravinových doplnkov s fosforom. Hliník totiž môže znižovať hladinu fosforu v tele jedinca. Fosfor by sa nemal užívať bez dohľadu lekára, pretože jeho nadbytok môže viesť k poruche vstrebávania vápnika.


Horčík - uvoľňovač svalov

Ak trpíte aspoň občasnými záchvatmi vo svaloch, najčastejšie v lýtkach, potom máte s najväčšou pravdepodobnosťou nedostatok horčíka. Nie je preto nič jednoduchšieho, než sa kúpiť balenie horčíka ako potravinového doplnku a podľa návodu užívať. Netrpíte Ak nejakou chorobou, nemal by byť s užívaním problém. Už len preto, že vyššia spotreba horčíka ľudského organizmu je daná zvýšenou aktivitou, alebo stresu, čo je zvyčajne bežný jav u väčšiny ľudí. Úbytok horčíka je pozorovaný aj u ľudí s chronickým ochorením. Strata horčíka je daná aj niektorými priemyselne upravenými potravinami. Horčík je dôležitý pre správnu funkciu srdca, preto je preventívnym prvkom srdcových ochorení. Bojuje s chronickou únavou, znižuje krvný tlak a môže zlepšiť aj dýchacie ťažkosti, najmä astma. Zaujímavosťou je, že tvrdá voda obsahuje vysoké množstvo horčíka. V minulosti pri vykonávaní prieskumov spojitosti tvrdej vody na organizmus sa jasne ukázalo, že ľudia pijúci tvrdú vodu sú zdravšie, čo sa srdcových chorôb týka. Tento prvok je tiež výborným uvoľňovač svalov, zmierňujúce aj menštruačné ťažkosti. Tým, že zvyšuje hustotu kostného tkaniva je skvelým preventívnym opatrením pri osteoporóze. Mimo prejavy kŕčov vo svaloch sa nedostatok horčíka prejavuje zvýšenou nervozitou, únavou, nepravidelným búšením srdcom aj zmätenosť. Nadbytok spôsobuje hnačky, bolesti brucha, nevoľnosť. Ak trpíte nedostatkom, užívajte tablety horčíka ihneď po hlavnom jedle. Alebo zvýšte prísun potravín bohaté na horčík, ako sú: strukoviny, orechy, ryža, listová zelenina alebo plody mora. Pozor na užívanie horčíka s inými liekmi, najmä antibiotikami, môže ich účinok výrazne znížiť. Horčík by sa mal súčasne užívať s vápnikom. Jedine rovnováha týchto prvkov v tele môže najlepšie pracovať.


Vápnik - stráži zdravie kostí a hojí rany


Vápnik čiže kalcium je známy pre svoju významnú úlohu v boji proti osteoporóze. Užitočný je pre nás tým, že kostiam a zubom dodáva pevnosť a zdravie. Je to tiež výborný prostriedok proti chorobám hrubého čreva a vysokému tlaku. V bežnej strave sa vyskytuje asi polovica dennej dávky, preto je nutné ho dopĺňať potravinami bohaté na vápnik alebo doplnky stravy. Na trhu je niekoľko kombinácií, preto vždy čítajte doplňujúce informácie. Medzi potraviny bohaté na vápnik sú najmä mliečne výrobky s nízkym obsahom tuku, aj ryby, mandle alebo brokolica. Mimo zdravé zuby a kosti udržuje správnu činnosť srdca, nervové vzruchy, zrážanie krvi a zmierňuje problémy tráviacej sústavy. Vďaka vápnika sa rýchlejšie a ľahšie hojí rany. Odporúčaná denná dávka je daná vekom, pohlavím i zdravotným stavom. Ale univerzálnou hodnotou je 800 mg pre dospelých do 50 rokov, od 50-ročnou výrobnou potom 1000 mg. Vápnik v potravinových doplnkoch je najlepšie užívať pri alebo ihneď po jedle. Opatrne by opäť mali byť chorí ľudia, najmä s ochorením štítnej žľazy a obličkovými ochoreniami. Pozor tiež pri akútnych ochoreniach, najmä pri užívaní antibiotík. Je na mieste sa poradiť s lekárom.


Sodík - regulácia vodnej rovnováhy

Sodík dostávame do tela najmä z kuchynskej soli. Veľké množstvo tiež obsahujú šunky a údeniny vôbec a tiež polotovary obsahujúce glutaman sodný. Nedostatok sodíka v organizme, sa vyskytuju veľmi zriedka. Jedine snáď pri drastické diéte. Vedie k zníženiu tlaku, dehydratácii a svalovým kŕčom. Sodík spoločne s draslíkom prispievajú k regulácii vodnej rovnováhy v tele. Samotná sodík je dôležitý pre svalovú a nervovú činnosť. Pozor však pri nadbytku, ktorý zadržiava tekutiny v tele, prispieva k vysokému krvnému tlaku a následnému zlyhávaniu srdca a obličiek. Nadmerné solenie tiež spôsobuje vylučovanie vápnika a tak k vzniku osteoporózy, teda rednutie kostí. Preto je nutné dať si pozor pri solenie, vyvarovať sa častému konzumovaniu polotovarov, ako sú potrebné polievky zo sáčku a tiež údenín.


Chlór - regulácia kyselín a zásad

Druhým minerálom soli kuchynské je chlór. Problémy s nedostatkom v ľudskom tele sa takmer nevyskytujú, ale ak áno, sú sprevádzané padaním vlasov, lámaním nechtov, môžu sa tiež vyskytnúť črevné ťažkosti. Chlór je dôležitým prvkom pre reguláciu rovnováhy kyselín a zásad v ľudskom tele, pomáha odstraňovať z tela odpadové látky a pomáha pri trávení. Zdrojom chlóru je najmä už spomínaná kuchynská soľ a ďalej olivy alebo chaluhy. Pri priemernom solenie nie je treba strážiť dostatočný prísun chlóru. Pri chorobách je potom nutné poradiť sa s lekárom.Zdroj:
http://www.rodina-peniaze.sk/
Závraty, alergie, hyperaktivita u detí, vyrážky či dokonca rakovina. Za toto všetko môžu podľa mnohých odborníkov éčka - chemické látky, ktoré sa pridávajú do potravinových výrobkov.

Éčka sú vlastne farbivá, emulgátory, konzervanty , topiace soli, sladidla či iné pridané látky, ktoré sa v potravinách objavujú. Pridávajú sa do nich z jednoduchého dôvodu - zlepšujú vzhľad, zvýrazňujú chuť či predlžujú trvanlivosť potravín. Okrem cukroviniek, instantných polievok a zmrzlín ich možno nájsť aj v pečivu či mlieku, jogurtoch a syroch. Preto je dobré čítať etikety na výrobkoch, a najmä ak máte doma deti.


1. ÚDENINY:

E 252
Nachádza sa: údené výrobky, syry
Môže spôsobiť: vyššie riziko rakoviny, nevhodné pre malé deti

E 251
Nachádza sa: údené, mastné výrobky, syry
Môže spôsobiť: závraty, nevoľnosť, dýchacie problémy, nevhodný pre malé deti

E 249 - 250
Nachádzajú sa: údené a mastné výrobky
Môžu spôsobiť: stratu schopnosti hemoglobínu prenášať v tele kyslík, možný karcinogén

E 128
Nachádza sa: mastné výrobky a údeniny
Môže spôsobiť: vznik rakoviny


2. SLADKOSTI:

E 952, 954
Nachádzajú sa: lacné sladkosti, cukrovinky, malinovky
Môžu spôsobiť: rakovinu močového mechúra, maternice, vaječníkov

E 151
Nachádza sa: sladkosti, mliečne výrobky, alko i nealko nápoje
Môže spôsobiť: detskú hyperaktivitu

E 131
Nachádza sa: sladkosti, žuvačky, nápoje
Môže spôsobiť: vyrážky, tráviace a dýchacie problémy, zníženie krvného tlaku

E 132
Nachádza sa: sladkosti, mliečne výrobky
Môže spôsobiť: alergické a astmatické problémy


3. ZMRZLINA

E 110
Nachádza sa: nealko nápoje, zmrzliny, mliečne výrobky
Môže spôsobiť: alergiu, astmu

E 120
Nachádza sa: cukrovinky, jogurty, zmrzliny, nápoje
Môže spôsobiť: alergiu

E 142
Nachádza sa: dezerty, zmrzliny, malinovky
Môže spôsobiť: detskú hyperaktivitu

E 325 - 326
Nachádzajú sa: zmrzliny, sladkosti, ovocné a zeleninové výrobky, syry
Môžu spôsobiť: prekyslenie, hnačky


4. ALKO A NEALKO NÁPOJE

E 122
Nachádza sa: alko a nealko nápoje, cukrovinky, mliečne výrobky
Môže spôsobiť: alergiu, detskú hyperaktivitu

E 123
Nachádza sa: alkoholické nápoje, rybie ikry
Môže spôsobiť: alergické a astmatické reakcie, môže obsahovať karcinogény

E 129
Nachádza sa: nealko nápoje, cukrovinky, mliečne výrobky
Môže spôsobiť: alergiu, detskú hyperaktivitu

E 211
Nachádza sa: nealkoholické nápoje, horčice, omáčky
Môže spôsobiť: alergie, žihľavku, astmu

5. MLIEČNE VÝROBKY

E 102
Nachádza sa: pečivo, mliečne výrobky, polievky, omáčky, horčica
Môže spôsobiť: alergiu, astmu, hyperaktivitu

E 104
Nachádza sa: nealko nápoje, dezerty, žuvačky, mliečne výrobky
Môže spôsobiť: žihľavku

E 124
Nachádza sa: cukrovinky, mliečne výrobky, alkoholické nápoje
Môže spôsobiť: alergie, detskú hyperaktivitu

E 407
Nachádza sa: mliečne výrobky
Môže spôsobiť: podráždenie pokožky

6. OVOCIE A ZELENINA

E 905
Nachádza sa: ovocie a zelenina
Môže spôsobiť: zápal obličiek, pečene, uzlín

E 512
Nachádza sa: špargľa
Môže spôsobiť: zápal vnútorných orgánov, ohrozuje plod

E 327
Nachádza sa: zmrzliny, sladkosti, ovocné a zeleninové výrobky, syry
Môže spôsobiť: prekyslenie, hnačky

E 220 - 224
Nachádzajú sa: sušené ovocie, ovocné nápoje, víno
Môžu spôsobiť: u citlivých jedincov vážne alergické a astmatické reakcie

7. KORENINY A DOCHUCOVADLÁ

E 413
Nachádza sa: ovocné náplne, šalátové zálievky
Môže spôsobiť: vážne alergické reakcie

E 212
Nachádza sa: nealko nápoje, horčice, omáčky
Môže spôsobiť: alergie, žihľavku, astmuv
E 210
Nachádza sa: nápoje, nakladaná zelenina, zálievky
Môže spôsobiť: žihľavku, astmu

E 620
Nachádza sa: koreniaca zmes, sójová omáčka
Môže spôsobiť: vracanie, hnačky, poškodenie buniek

8. SYR

E 282
Nachádza sa: niektoré druhy chleba, cukrárenské výrobky, syry, džemy, pečivo
Môže spôsobiť: bolesť brucha, hlavy, podráždenosť

E 180
Nachádza sa: jedlé povrchové vrstvy syrov
Môže spôsobiť: alergiu, detskú hyperaktivitu

RYBY

E 154
Nachádza sa: údené ryby
Môže spôsobiť: alergické a astmatické reakcie

E 284 - 285
Nachádzajú sa: kaviár
Môžu spôsobiť: vracanie, hnačku, poškodenie obličiek

9. Instantné polievky

E 416
Nachádza sa: omáčky, polievky, zálievky
Môže spôsobiť: alergie, vyrážky

E 621 - 625
Nachádzajú sa: instantné polievky, rezance, koreniace zmesi
Môžu spôsobiť: bolesti hlavy, nadmerné potenie, alergické i astmatické reakcie

E 951
Nachádza sa: čínske polievky, paradajkyv Môže spôsobiť: otravu nervovej sústavy, Alzheimerovu chorobu

E 634 - 635
Nachádzajú sa: slané pečivo, instantné polievky
Môžu spôsobiť: alergické a astmatické reakcie

10. CUKRÁRENSKÉ VÝROBKY

E 219
Nachádza sa: pekárenské a cukrárenské výrobky
Môže spôsobiť: ekzémy, alergické reakcie

E 155
Nachádza sa: sypké zmesi do báboviek, cukrárske výrobky
Môže spôsobiť: alergiu, detskú hyperaktivitu

E 214 - 215
Nachádzajú sa: cukrárske a potravinárske výrobky
Môžu spôsobiť: ekzémy, alergické vyrážky

E 280 - 281
Nachádzajú sa: niektoré druhy chleba, cukrárenské výrobky, syry, džemy, pečivo
Môžu spôsobiť: bolesť brucha, hlavy, podráždeno

11. OLEJE

E 160 b
Nachádza sa: oleje, margaríny, slané potraviny, zmrzliny
Môže spôsobiť: alergie, vyrážky

E 310 - 312
Nachádzajú sa: oleje, tuky
Môžu spôsobiť: alergiu, podráždenie žalúdku, vyrážky

KLOBÁSY A PÁRKY

E 160 g
Nachádza sa: štrasburské párky
Môže spôsobiť: znižovanie očnej citlivosti

E 320 - 321
Nachádzajú sa: klobásy, hamburgery
Môžu spôsobiť: zvyšujú rakovinotvorné riziko iných látok

12. PEČIVO

E 133
Nachádza sa: nealko nápoje, pekárske a cukrárske výrobky
Môže spôsobiť: detskú hyperaktivitu, podozrenie na rakovinotvorné účinky

E 218
Nachádza sa: pekárenské výrobky
Môže spôsobiť: ekzémy, alergické reakcie

E 283
Nachádza sa: niektoré druhy chleba, cukrárenské výrobky, syry, džemy, pečivo
Môže spôsobiť: bolesť brucha, hlavy, podráždenosť

E 405
Nachádza sa: pudingy, dezerty, pekárenské výrobky
Môže spôsobiť: alergiu

E 414
Nachádza sa: pekárenské a cukrárenské výrobky
Môže spôsobiť: alergické problémy

E 927
Nachádza sa: pečivo
Môže spôsobiť: poškodenie obličiek a močového mechúraZdroj:čas.sk


Online verzia anglického denníka Daily Mirror zverejnila zoznam siedmich prehreškov, ktorými denne ohrozujeme naše zdravie. Často si nedokážeme uvedomiť, že už automaticky zaužívané úkony nemusia byť v zhode s tým, čo by sme v skutočnosti mali robiť. Naša redakcia k nim pridáva ďalšie tri, ktoré sú rovnako nebezpečné.

1. Časté sprchovanie

Moderný človek je podľa vedcov až príliš upätý na hygienu. Kedysi im vôbec nechodilo po mysli, že by sa mali sprchovať niekoľkokrát denne. Dnes je to už bežná záležitosť. Niektorým už dokonca nestačia ani dve pobyty pod vodou, do kúpeľne musia vojsť kvôli vlastnému pocitu aj viackrát. Lenže tým si úplne ničia pokožku. Tá vplyvom horúcej vody stráca prirodzenú vlhkosť a odolnosť, čoraz viac sa vysušuje a potom sa kvôli tomu stáva citlivejšou, nehovoriac o tom, že sprchovými gélmi a šampónmi pravidelne ničíme jemný mazový film, ktorý si pokožka vytvára, ako prirodzenú ochranu pred vonkajším prostredím.

2. Osem hodín spánku

Ide opäť len o mýtus súčasnej doby. Telo si totiž najlepšie oddýchne počas prvých dvoch hodín spánku. Za normálnych okolností vám pri primeranej dennej záťaži postačia štyri hodiny takéhoto oddychu. Ak si myslíte, že organizmus si počas ôsmich hodín viac oddýchne, mýlite sa. Budete sa naopak cítiť ešte viac unavené. Ideálne by to malo byť šesť až sedem hodín, pričom spávať by ste mali chodiť okolo polnoci. Keď na vás príde počas dňa únava, doprajte si len štvrť alebo polhodinku v posteli a sila bude opäť späť.

3. Vyplachovanie úst po umývaní zubov

Zubné pasty majú v svojom zložení mnoho zástupcov, ktorí ich neskôr ochraňujú pred baktériami, ktoré majú za dôsledok kazenie zubov a odstraňovanie zápachu. Lenže tento účinok zničíte jedným veľmi jednoduchým úkonom – ak si po umytí vypláchnete ústa vodou. So zbytkami pasty totiž vymyjete aj ochranné látky.
Aby ste mali z čistenia zubov nielen estetický úžitok, mali by ste dodržiavať tento rituál: najprv si ich povrch klasicky umyte pastou, jej zvyšky vypľujte a nasledujúcu pol hodinu nič nekonzumujte a nepite. Následne sa môžete naraňajkovať a po jedle si ústa osviežte ústnou vodou.

4. Dlhé sedenia na WC

Aj vy patríte do tej skupinky ľudí, ktorá si na záchod berie so sebou aj dobrú knihu alebo časopis? Keď áno, rýchlo sa tohto zvyku zbavte. V najmenšej miestnosti bytu by ste mali tráviť len nevyhnutný čas na vykonanie potreby. Príliš dlhé vysedávanie totiž nie je prirodzené pre konečník a môže vás doviesť ku gastroenterologickým problémom. Tým najfrekventovanejším sú hemeroidy, ktoré si veľmi ľahko privodíte práve dlhodobým pobytom na WC.

5. Prehnané čistenie domácnosti

Hygiena sa stále posúva na vyšší level. Keď sa pozrieme, ako kedysi žili naši predkovia, len krútime hlavou nad tým, v akej špine dokázali byť.

Lenže ani súčasnosť nie je žiadnou výhrou, ak to s čistením veľmi preháňate. Tým, že denne odstraňujete z vášho okolia všetky baktérie, nedokážete si voči nim vytvoriť odolnosť.

Nehovoriac o tom, že pri používaní toľkých chemických prípravkov môžete veľmi ľahko dospieť napríklad až k astme.

Čistota je super, no namiesto denného umývania podlahy, vám stačí opakovať to raz za tri dni. A spreje na odstraňovanie prachu použite iba raz týždenne, na zvyšný čas vám postačí obyčajná prachovka.

6. Nesprávne dýchanie

Deti prirodzene od narodenia majú správny rytmus dýchania. Ako však starneme, tak naberáme horší spôsob naberania čerstvého vzduchu. Správne by ste mali robiť hlboké nádychy do oblasti brucha. My však robíme krátke vdychy do hrudníka. Všetko sa však dá veľmi rýchlo zmeniť. Stačí sa aspoň na päť minút denne zamerať na správnu činnosť. Položte si ruku na brucho a sledujte, či správne dýchate. V priebehu minúty by ste mali zopakovať 12 až 20 nádychov s menšími pauzami. Postupne to preberiete za samozrejmosť a pomôcť vám pri tom môže aj joga.

7. Oddychovanie po jedle

Jednoznačne by ste mali poslúchnuť rady všetkých fitnestrénerov o tom, aby ste po jedle nepadli do postele, ale si radšej dopriali malý pohyb. Hneď ako si ľahnete, pokrm sa začne meniť vo väčšej časti na tuk. Vhodné je preto po konzumácii zájsť aspoň na dvadsaťminútovú prechádzku, ktorá pomáha s trávením najmä vo vyššom veku. Najväčšie jedlo dňa si dajte v tej časti, keď máte najväčšiu aktivitu.

8. Denné čistenie uší

K sedmičke z Anglicka pridávame ešte trojicu tipov z našej redakcie. Časté čistenie uši podporuje tvorbu mazu. V tomto prípade platí to isté pravidlo, ako s denným umývaním vlasov a ich mastením. Ak máte nepríjemný pocit špinavých uší, ide naozaj len o pocit. V skutočnosti vám ich stačí utrieť dva alebo trikrát do týždňa. Pri čistení tiež dbajte, aby ste s tyčinkou nezašli príliš hlboko, lebo riskujete poškodenie bubienka a následný zápal ucha. Nemali by ste pri tom používať voľne dostupné spreje zlepšujúce ich čistenie. Tento úkon patrí totiž len do ordinácie lekára, vy si ním iba môžete podráždiť vnútorné ucho a navodiť problémy.

9. Používanie veľkého množstva kozmetiky

V skutočnosti by ste si mali vystačiť s jednoduchým mydlom, sprchovým gélom, jedným krémom, zubnou pastou a šampónom. Zvyšok je veľmi dobrý biznis kozmetického priemyslu. Keď si chcete dopriať iné prípravky, určite to nerobte v prehnanej miere. Telo musí dýchať, aby bolo krásne. Viac ako masky, balzamy, pílingy vám pomôžu dary prírody. Všetko požívajte s mierou a uvidíte ako sa vám organizmus odmení.

10. Raňajky bez predošlého nápoja

Počas noci sa vám v žalúdku a tráviacom trakte nahromadia rôzne baktérie. Tie potrebujete ráno vyplaviť a pripraviť telo na príjem jedla. Vždy by ste mali mať pripravený pohár odstátej vody alebo čerstvo uvareného bylinkového čaju, ktoré vás správne naštartujú, teda, váš žalúdok na príjem potravy. Nikdy neraňajkujte bez toho, aby ste vypili aspoň deci vody. Do nápojov sa samozrejme neráta káva, ktorá žalúdku nalačno ešte viac škodí.
Myslíte si, že súčasný trend hygieny je:

Skvelý, milujem čistotu
V niektorých oblastiach treba z neho ubrať
Je to prehnané, našim rodičom sa nestalo nič a boli odolnejší
Obrázky a citáty
Zdroj:diva.aktuality.sk// Autor: yka Hricková
1. Najväčšia šanca, že dostanete srdcový infarkt je v pondelok alebo hneď po tom, ako vám bola diagnostikovaná chrípka alebo iné respiračné ochorenie. Mali by ste sa naučiť rozoznávať rôzne varovné príznaky príchodu infarktu a následne podniknúť určité kroky, aby vaše srdce ostalo stále zdravé.

2. Ak trpíte alergiami, ich príznaky môžete zmierniť vypláchnutím nosa so slanou vodou. Je to ľahké a možno aj lepšie, ako si kupovať lieky v lekárniach, ktoré vám spôsobujú ospalosť.

3. Pri vchádzaní do vášho domu použite predné dvere namiesto dverí, ktoré vedú do kuchyne. Podľa výskumu je dokázané, že ľudia vchádzajúci cez kuchyňu zjedia všeobecne o 15% viac jedla.

4. Obezita nie je len nebezpečná pre vaše zdravie, ale je i poriadne drahá. Zaplatíte viac za oblečenie, sedadlo v lietadlo, ale napríklad i za benzín. Chudnutím môžete zabrániť rôznym prípadným zdravotným problémom v budúcnosti a ušetriť peniaze zároveň.

5. Fajčiari zvyšujú nie len riziko vzniku rakoviny pľúc a nádorov dýchacích ciest, no taktiež majú často problémy so spánkom. Ráno nie sú zvyčajne dobre odpočinutí, pretože ich telo vykazuje počas noci abstinenčné príznaky nikotínu.

6. Ak budete jesť ovocie a zeleninu, vaše telo si dokáže samo vytvoriť kyselinu salicylovú, ktoré je kľúčovou prísadou v aspiríne a iných liekoch. Konzumácia ovocia a zeleniny bráni vzniku rôznym zápalom a bolestiam hlavy. Na rozdiel od aspirínu a podobných liekov, ovocie a zelenina nemá žiadne vedľajšie negatívne účinky na vaše telo ako je napríklad krvácanie alebo ochorenie pečene.

7. Ak sa vám podarí zdriemnuť si aspoň 20 minút za deň, môžete si tým výrazne zlepšiť náladu a rovnako zvýšiť i vašu produktivitu. Avšak nie len to. Toto malé zdriemnutie každý deň má i veľmi dobrý vplyv na vaše srdce. Štúdia ukazujú, že muži, ktorí si takto zdriemnú aspoň 3x týždenne, majú oveľa menšie riziko dostať srdcový infarkt.

8. Chcete biele zuby? Kašlite na rôzne chemické látky a použite jedlú sódu. Jedlá sóda vám môže skutočne vybieliť zuby. Niektoré chemikália nájdené v umelých bielidlách sú nebezpečné, avšak nie sóda.

9. Vyčistite svoj drez! Vo vašom kuchynskom dreze sa nachádza viac baktérii ako v samotnej kúpeľni. Avšak nepoužívajte špongiu. Radšej vyčistte váš drez handričkou, ktorú môžete následne oprať v horúcej vode.

10. Chudnite s potravinovým denníkom! Tento váš jedálny zápisníček vám umožní vidieť koľko kalórií denne prijímate. Rovnako vám zistí, či ste neprijali nejaké extra kalórie. Avšak uistite sa, že do zápisníka píšete naozaj všetko – vrátane nápojov.


foto:photo.net/Mark Geistweite

Zdroj:coolplaneta.com
Pivo ako liek... - obrázek

Pivo ako liek... - obrázek


V stredoveku bolo pivo často používané ako liek.

je plné vitamínov – pivo obsahuje množstvo vitamínov a stopových prvkov: vápnik, horčík, fosfor, draslík, sodík, najväčší podiel majú vitamíny skupiny B – pyridoxín, tiamín, ribofl avín, niacín a kyselinu listovú


prospieva srdcu – je vhodné ako prevencia vzniku aterosklerózy,
obmedzuje vznik ischemickej choroby srdca a tým prispieva k zníženiu nebezpečenstva infarktu alebo mozgovej príhody

proti vráskam – pivo vďaka hydratácii napína pokožku a pôsobí proti vráskam

na zdravú kožu – podporuje zdravie pokožky a vlasov, jeden liter piva pokryje až stopercentnú dávku zinku, ktorý telo potrebuje na odolnosť kože proti nepriaznivým vplyvom

na lesklé vlasy – pivný kúpeľ dodá vašim vlasom pevnosť, lesk a budú sa menej mastiť

liek na žalúdok – pomáha znížiť kyslosť v žalúdku, zlepšuje trávenie, zvyšuje chuť do jedla a môže obmedziť zápchu

posilňuje kosti – pivo tiež znižuje úbytok kostnej hmoty a podporuje jej tvorbu

proti starnutiu – antioxidanty, ktoré pivo obsahuje, pomáhajú v boji proti starnutiu a tým, že chráni srdce, predlžuje život

dodá energiu – zdrojom energetickej hodnoty piva sú predovšetkým sacharidy a alkohol, napriek tomu má menej kalórií než kolové nápoje či jablčná šťava

na mozog aj na nervy – je výborným prostriedkom pri prevencii či zvládaní stresu, je osvedčeným prostriedkom proti pracovnému preťaženiu, odstraňuje napätie

pomáha zrelaxovať – nie je náhoda, že sa ľudia zámerne schádzajú práve pri pive

Liečenie pitím vody - obrázek

Liečenie pitím vody - obrázek


Prekvapujúce ale pravdivé! 6 pohárov vody (1,5 l). Bez výdavkov na lieky, tabletky, injekcie, diagnózy, lekárov... Iba pitím čistej vody a meditáciou sa vyliečia nasledujúce choroby.

Pozrime sa na zoznam chorôb, ktoré sú liečené touto terapiou - pitím čistej vody.

1. Bolesť hlavy
2. Krvný tlak (vysoký krvný tlak)
3. Anémia
4. Reuma (bolesť v kĺboch, svaloch)
5. Progresívna paralýza
6. Obezita
7. Artérioskleróza (vápenatnie tepien)
8. Zápal vedľajších nosných dutín
9. Tachykardia (zrýchlenie srdcovej činnosti)
10. Závrat
11. Kašeľ
12. Astma
13. Zápal priedušiek
14. Tuberkulóza
15. Meningitída (zápal mozgových blán)
16. Obličkové kamene
17. Urogenitálne choroby
18. Prekyslenie, kyslosť (acidita)
19. Gastroenteritída
20. Úplavica
21. Rectal Piodapes
22. Zápcha
23. Hostorthobics
24. Cukrovka
25. Očné choroby
26. Očné krvácanie, zápal oka
27. Nepravidelná menštruácia
28. Leukémia
29. Rakovina maternice
30. Rakovina prsníka
31. Zápal hrdla

Ako robiť túto terapiu?

1. Zavčasu ráno, hneď ako vstanete z postele (dokonca bez toho, aby ste si umyli zuby) vypite 1,5 litra vody (5 - 6 pohárov). Spoznajte to, čo naši indickí predkovia nazvali „Uša Pána Čikitsa“. Umyte si potom tvár a sadnite si k meditácii.

2. Tu je veľmi dôležité poznamenať, že nič iné - žiadne iné nápoje ani žiadne tuhé jedlo - by sa nemalo jesť 1 hodinu pred a po vypití 1,5 litra vody.

3. Ak je treba, môže byť použitá aj varená a filtrovaná voda.

Je možné vypiť naraz 1,5 litra vody?

Na začiatku sa môže zdať obtiažne vypiť naraz 1,5 litra vody, ale dá sa na to postupne zvyknúť. Zo začiatku môžete vypiť najskôr 4 poháre a zvyšok asi po dvoch minútach. Možno zistíte, že potrebujete ísť močiť 2 - 3 krát za hodinu, ale po čase si zvyknete. Výskumom a skúsenosťami je odsledované, že touto terapiou sa vyliečia počas zaznamenaných dní nasledujúce choroby:

- zápcha 1 deň
- kyslosť 2 dni
- cukrovka 7 dní
- tlak krvi a vysoký krvný tlak 4 týždne
- rakovina 4 týždne
- tuberkulóza 3 mesiace

Poznámka:
Odporúča sa, aby ľudia, ktorí trpia na artériosklerózu alebo reumu, túto terapiu praktizovali 3x denne, t.j. ráno, napoludnie a večer, 1 hodinu pred jedlom - počas jedného týždňa a potom 2x denne až do vyliečenia choroby.

Ako pomáha voda?
Pitie obyčajnej pitnej vody správnym spôsobom čistí ľudské telo. Účinnejšie prečisťuje hrubé črevo, aby vytváralo novú čerstvú krv, čo je známe z lekárskych termínov ako Haemotopaises. Je nepopierateľné, že slizotvorné záhyby hrubého a tenkého čreva sú touto metódou aktivované práve tak, ako teória, že nová čerstvá krv sa tvorí pomocou slizotvorných záhybov. Ak je hrubé črevo vyčistené, potom sa výživa z potravy prijímanej niekoľkokrát denne absorbuje a činnosťou slizotvorných záhybov sa premení na čerstvú krv. Krv je najdôležitejšia pri liečbe chorôb a obnove zdravia a preto by sa táto voda mala piť v pravidelných intervaloch.

Ak sa rozhodnete prejsť touto očistnou kúrou, postupujte presne podľa hore uvedeného návodu. Pevné zdravie a veľa šťastia pri vyskúšaní tejto metódy podľa Niranjana Kumara Šarma, CSc. zaoberajúceho sa výskumom plazmy.
Zdroj:www.dr-burian.com
Domáca "výroba" bio vitamínov, enzýmov, minerálov a bielkovín - obrázek

Domáca "výroba" bio vitamínov, enzýmov, minerálov a bielkovín - obrázek

Je to zelenina, ktorá vyrastie v akomkoľvek podnebí, svojou nutričnou hodnotou sa vyrovná mäsu, dozreje behom troch až piatich dní, pestovať ju možno v ktorúkoľvek ročnú dobu, nevyžaduje pôdu ani slnečné lúče, svojím obsahom vitamínu C môže súperiť s rajčinami, jej prípravou nevznikne žiadny odpad a ak ju varíme, spotrebujeme minimum plynu či elektrickej energie..."
Takto sa raz na adresu naklíčených sójových bôbov vyslovil profesor Clive McCay, zaoberajúci sa výživou na Cornellovej univerzite, ktorý ešte na záver dodal, že sa jedná o takmer dokonalú potravinu.

Záhradkárstvo v zaváraninovom pohári
Klíčiace semená a zrná pestované v zaváraninovom pohári na kuchynskom okne alebo vo vzdušnej komore sú tým najbohatším zdrojom prírodne sa vyskytujúcich vitamínov, ktorý poznáme. Z jedinej lyžice semien lucerny vyrastie približne kilogram klíčkov. Medzi bežné semená, ktoré sa používajú k nakličovaniu, patrí lucerna, grécke seno, mungo fazuľa, aduki fazuľa, z obilnín pšenica, jačmeň a ovos, ďalej šošovica, horčičné semienko, sezamové semienko, slnečnica, dyňa a sójové bôby.
Klíčky nám ponúkajú pravé požehnanie - pokrmy čerstvé, neznečistené a ku konzumácii pripravené behom niekoľkých minút.

Klíčky sú v mnohom výborným kompromisom medzi poľnohospodárstvom a zmýšľaním ľudí konca dvadsiateho storočia. Jediné, čo človek potrebuje, je zaváraninový pohár, trocha čerstvej vody a hrsť semien či zrna a v priebehu troch až piatich dní má k dispozícii podivuhodný miniles lahodnej živinovej "bomby". Presne taký je totiž svet klíčkov.

Pritom sa nejedná o žiadny posledný výstrelok módy alebo výmysel potravinových snobov. Klíčky, ako vysoko kvalitná potravina, boli známe už pred 5000 rokmi. Zmienku o nich nájdete v čínskych rukopisoch z roku 2939 pred Kristom. Szekely, spoluzakladateľ Medzinárodnej biogénnej spoločnosti, našiel odkazy na klíčky v dokumentoch, ktoré boli napísané v dobách Ježišových. Naklíčené semená tvoria dôležitú časť diéty ľudí žijúcich vo vysokohorských oblastiach Hunzy v Himalájach a dožívajúcich sa dlhovekosti. Ku koncu 18. storočia Charles Curtis, chirurg Britského kráľovského námorníctva, zaznamenal skutočnosť, že naklíčené semená by mohli byť použiteľné ako vhodná prevencie skorbutu, zatiaľ čo tie isté semená, ale nenaklíčené, sa žiadnymi podobnými vlastnosťami nevyznačujú. Pretože keď semená začínajú klíčiť, deje sa s nimi niečo veľmi neobyčajné.

Drobné dynamá
Semeno je uzamknutou pokladnicou skrytej energie vo forme bielkovín, tukov, uhľohydrátov, vitamínov a minerálov. Akonáhle nasaje trochu vody, dejú sa s ním pozoruhodné veci. Enzýmy, ktoré v ňom dovtedy odpočívali, zahajujú svoju aktivitu; začínajú rozkladať uskladnený škrob na jednoduché cukry - glukózu a fruktózu, štiepia dlhé reťazce bielkovinových molekúl na voľné aminokyseliny a premieňajú nasýtené tuky na voľné mastné kyseliny. Niektoré semená konzumované v nenaklíčenom stave môžu spôsobiť nadúvanie, práve naklíčením však tieto tendencie prudko znížime. Aktivita enzýmov v rastlinách nie je už nikdy tak intenzívna, ako počas najrannejšieho štádia klíčenia semien. Lekári, ktorí využívajú čerstvo naklíčené semená ako súčasť liečebných kúr, tvrdia, že je to práve vysoká úroveň aktivity enzýmov, ktoré povzbudzujú naše vlasnté enzýmy k väčším výkonom. Klíčky pôsobia pred započatím tráviaceho procesu, takže ich živinová účinnosť je niekoľkonásobne vyššia než u semien, z ktorých vzišli.

Experimenty ukazujú, že pri klíčení sa zvyšuje tiež hladina bielkovín a s ďalším vzrastom sa mení aj pomer esenciálnych a neesenciálnych aminokyselín, čím telu poskytujeme práve tie kyseliny, ktoré potrebuje najviac.

Pri klíčení semien sa tiež neobyčajne zvyšuje obsah vitamínov. Napríklad množstvo vitamínu B2 obsiahnuté v ovse sa takmer okamžite zvyšuje až o 1300 percent! V okamihu, keď na povrch prerážajú prvé uzučké zelené lístky, obsahuje ovos tohto vitamínu už o 2000 percent viac, ako semienko v kľude. Dramaticky stúpa tiež podiel ostatných vitamínov: biotin (vitamín H) o 50 %, kyselina pantothenová (B5) o 200 %, pyridoxin (B6) o 500 % a kyselina listová o 600 %. Množstvo vitamínu C sa počas troch dní po naklíčení sójových bôbov znásobuje až päťkrát. Naklíčené sójové bôby sú v skutočnosti také bohaté na vitamín C, že na pokrytie odporúčanej dennej dávky dospelej osoby ich stačí iba jedna polievková lyžica. Posúďte sami, kde inde v prírode by ste našli takú vysokú kvalitu živín za takú nízku cenu?

Klíčky - pripravte si sami
Doma naklíčené semená, obilniny a fazule sú zrejme najčistejšími potravinami a najbohatšími zdrojmi enzýmov podporujúcimi trávenie. K ich príprave nemusíte behať po obchodoch a zháňať špeciálne vybavenie. Všetko, čo k tomu potrebujete, je teplé miesto - vzdušná skrinka či polica v blízkosti radiátora - kam môžete ukladať podnosy, zaváraninové poháre a nádoby.

Klíčenie je najlepším spôsobom, ako ukázať deťom, že najzdravšie potraviny sú tie, ktoré vznikajú prirodzeným procesom, a nie tie, ktoré hádžeme do košíkov z regálov alebo chladiacich boxov v obchodných domoch.

Ako nakličujeme
Klíčky môže pestovať ktokoľvek, kdekoľvek a kedykoľvek. Na vytvorenie vlastnej nakličovacej továrne človek potrebuje len niekoľko zaváraninových pohárov, kvalitnú pitnú vodu, čerstvé semená, fazule a obilniny a neveľký priestor. Improvizovanými "klíčiarňami" môže byť čokoľvek, počínajúc plastovými miskami až po polyetylénové vrecká, avšak najvhodnejšie zo všetkého sú zaváraninové poháre so širokým hrdlom. Niektorí ľudia prikrývajú poháre úhľadným plátnom alebo bavlnenou gázou, po obvode zaistenou gumičkou. Je možné použiť aj poháre s viečkom na závit, pričom jeho vrch odstrihneme a týmto krúžkom plátno zaistíme. Najjednoduchšie je však prikryť pohár utierkou, aby sa doňho nedostal prach či hmyz.

Predpokladajme, že budete nakličovať fazuľu mungo - aj keď postup je obdobný u väčšiny strukovín, semien a zrna. Skôr než začnete, musíme vám pripomenúť, že z hrste semien, fazule či zrna získate približne osem hrstí klíčkov.

Postup je nasledujúci:
- Nasypte fazule do väčšieho sita, vyberte kamienky a rozpolené či inak poškodené fazuľky a zvyšok dôkladne prepláchnite pod tečúcou vodou.
- Takto opláchnuté fazule vysypte do zaváraninového pohára a zalejte niekoľkými centimetrami vody (aj keď umývanie mohlo prebiehať pod tečúcou vodou, počas počiatočného namáčania absorbujú fazule značné množstvo vody, ktorá oživuje "spiace" enzýmy, preto je najlepšie použiť vodu filtrovanú, pramenitú alebo kupovanú - voda z kohútika obsahuje príliš veľa chlóru, ktorý klíčenie spomaľuje).
- Ponechajte fazule namočené najlepšie počas noci alebo približne 15 hodín, a to na teplom mieste (čas namáčania sa mení v závislosti od druhu semien, ktoré plánujete naklíčiť).
- Po uplynutí tejto doby všetku vodu zlejte. Pokiaľ v pohári žiadna neostala, znamená to, že fazule sú ešte smädné a vtedy je potrebné im doliať ešte trochu vodu a nechať ich ešte nejaký čas namočené. Voda, v ktorej semená namáčame, sa dobre hodí na zalievanie izbových rastlín, nevylievajte ju preto do drezu.
Piť by sa však táto voda nemala - je totiž plná fytátov, ktoré síce ochraňujú rastlinný zárodok pred napadnutím mikróbmi žijúcimi v pôde, avšak tie isté fytáty narušujú aj určité biologické pochody v ľudskom organizme.
- Po zliatí vody fazule dôkladne prepláchnite - buď ich vysypte do sita, alebo celý pohár aj s viečkom z gázy strčte pod tečúcu vodu a po naplnení niekoľkokrát prevráťte. Po prepláchnutí by sa mali fazule nechať dobre odkvapkať, pretože nadbytok vody môže byť v tejto fáze príčinou ich plesnivenia.
Preplachovanie opakujeme každé ráno a večer. Pokiaľ je izbová teplota vyššia, fazule budú pravdepodobne potrebovať preplachovať aj viackrát.
- Medzi jednotlivým prepieraním nechajte pohár s fazuľami na teplom mieste. Klíčky rašia najlepšie v tme a pri teplote okolo 21 °C.
- Približne po 3 - 5 dňoch by mali byť klíčky dostatočne vyvinuté, aby boli pripravené na trochu svetla a slnečných lúčov. Pohár položte na okennú parapetu, udržujte ich ale stále vlhké (výborne sa k tomu hodí sprej na kropenie izbových rastlín). V tejto fáze však musíte dávať pozor, aby nebolo slniečka príliš a fazuľky sa neupražili.
- Po niekoľkých hodinách slnečného svitu by mali byť klíčky pripravené ku konzumácii. Optimálne množstvo vitamínov by mali mať 50 - 96 hodín po začatí klíčenia. Spotrebovávajú sa buď okamžite (predtým ich ešte raz prepláchneme), alebo sa môžu skladovať v chladničke vo vzduchotesných nádobách či v zatavených mikroténových vreckách. Niektorým ľuďom nechutia šupky - práve šupky fazule mungo majú trochu nahorklú chuť. Zbavíme sa ich tak, že klíčky nasypeme do misky, nalejeme na ne vodu a opatrne ich zamiešame - šupky by sa mali od klíčkov oddeliť a vyplávať na hladinu. Nám osobne však táto nahorklá chuť nevadí. Ak sa totiž zbavíte šupiek, zbavujete sa aj vynikajúceho zdroja vlákniny.

Šaláty z klíčkov
V tomto prípade sa nemusíte spoliehať na priazeň zeleninára alebo predajne so zdravou výživou, pretože väčšinu prímesí si môžete pestovať po celý rok sami. Akonáhle si postup nakličovania osvojíte, budete mať v zásobe vždy nejaké naklíčené semená alebo obilniny. Z ich bohatej zásoby živín a vitamínov potom budete môcť ťažiť a používať ich v mnohých pokrmoch vašej kuchyne po celý rok.
Aj keď klíčky možno pridávať takmer do každého šalátu, často si pripravujeme šaláty iba z klíčkov.


Sladký pšeničný šalát
Naklíčená pšenica zmiešaná s mrkvou má až prekvapivo sladkú chuť.
2 - 3 šálky pšeničných klíčkov, 2 nastrúhané mrkvy, sezamové semienka alebo syr tofu ako dekorácia. Nastrúhanú mrkvu zmiešame s naklíčenou pšenicou a ozdobíme sezamovými semienkami alebo nadrobeným syrom tofu. Zálievka môže byť citrónová s trochou petržlenu alebo k zvýrazneniu sladkej chute s lyžičkou medu a hrozienkami.
Chrumkavý bielkovinový šalát
Naklíčená pšenica s cícerom (rovnako ako iné klíčkové kombinácie) dodajú telu všetky potrebné bielkoviny a všetkých 8 esenciálnych aminokyselín.
2 šálky pšeničných klíčkov, 1 šálka naklíčeného cíceru, 1 červená paprika, 2 jarné cibuľky, čerstvý petržlen.
Klíčky dobre premiešame a ozdobíme tenkými paprikovými prstencami. Do francúzskej zálievky primiešame na jemno nakrájanú jarnú cibuľku a petržlen a klíčky ňou zalejeme.
Arabi pripravujú šalát podobne, cícer však vynechávajú a používajú iba klíčky pšeničné, ku ktorých pridávajú nakrájanú jarnú cibuľku, petržlen a mätu a šalát polievajú citrónovou šťavou s olivovým olejom a cesnakom. Dekoratívne vyzerá šalát s plátkami rajčín a čiernymi olivami.


Klíčkový šalát na orientálny spôsob
Tento šalát je dobré pripravovať hodinu dve pred samotným podávaním. Ingrediencie tak vo vlastnej šťave zmäknú a nadobudnú výraznejšiu chuť.
2 šálky naklíčenej fazule mungo (dĺžky 5-7 cm), 2 šálky šampiónov (nakrájaných na tenko), 1 šálka bielej kapusty (natrhanej na drobné kúsky), zväzok potočnice alebo pažítky
Huby, klíčky a kapustu vzájomne premiešame, potom všetko nasypeme do plytkej nádoby a polejeme zálievkou pripravenou podľa nasledujúceho receptu:
2 lyžice olivového oleja, 2 lyžice sójovej omáčky "tamari", 2 lyžice citrónovej šťavy a trochu nastrúhanej kôry, pár kvapiek octu, 2 lyžičky medu, 1/2 lyžičky na jemno nastrúhaného čerstvého zázvoru alebo 1/2 - 1 lyžičky zázvoru mletého.
Šalát ozdobíme lístkami potočnice alebo nasekanou pažítkou./voľne preložené z češtiny/
Copyright © 1995 Votobia. Všetky práva vyhradené. Zdroj: Ryzí energie, Susannah a Leslie Kenton, Votobia, 1995
Dlaň ako monitor

Farba pokožky na dlani hovorí o funkčných zmenách organizmu a jeho jednotlivých orgánov. Pri posudzovaní významu však musíme byť veľmi opatrní; platí iba pre príslušníkov bielej rasy, a tiež iba v istej chvíli.

Ružová dlaň: farba pokožky zdravého človeka. Svedčí o normálnom prekrvení tela. Človek je živý, otvorený, optimistický. Podľa Galenovho učenia o temperamente ide o sangvinika.

Červená (až tmavočervená): nadbytok krvi v organizme. Z biologického hľadiska to môže byť následkom vysokého krvného tlaku alebo extrémne rozšírených ciev (teplo, alkohol). Človek je temperamentný, prchký a výbušný – cholerik.

Biela (bledá dlaň): poruchy krvného obehu, ruky sú väčšinou studené a vlhké. Z biologického hľadiska to možno vysvetliť nízkym krvným tlakom alebo extrémnym zúžením periférnych ciev (napr. nikotín). Človek je pasívny, nevšímavý, ľahostajný, pomalý – flegmatik.

Žltá dlaň: usadeniny jedov v pokožke (napr. nikotín). Môže svedčiť i o nedostatočnej činnosti pečene. Človek je zádumčivý, berie všetko veľmi vážne, ba zármutkom a starosťami si strpčuje život – melancholik.

Modré miesta na dlani (zväčša malé škvrny alebo bodky pozdĺž čiar): nedostatočné prekrvenie určitých orgánov. Ak sa nachádzajú pri čiare hlavy, môže ísť o človeka trpiaceho bolesťami hlavy (dôsledok nedostatočného okysličenia mozgu).

Tmavé (alebo čierne škvrny): svedčia o akútnych otravách (najmä ťažkými kovmi – ortuť

Dlaň – mapa zdravia

Čiary na dlani sú na každej ruke, ich množstvo však nie je konštantné. Tri hlavné línie, čiaru života, hlavy a srdca, má ale vyryté do dlane úplne každý. Ak ich človek nemá, môže ísť o ťažkú duševnú alebo telesnú poruchu. Počas života sa môžu meniť podľa toho, akým vývojom človek prechádza. Hlavné čiary vznikajú v druhom mesiaci vývinu plodu, vedľajšie čiary neskôr alebo až po narodení. V reáli ale takémuto opisu zodpovedá len minimum rúk. Oveľa častejšie majú línie nejednoznačný tvar, sú prerušované, rozdvojené, rozstrapkané, brázdia dlaň v nerovnako hlbokých ryhách a kľukatia sa, tvoriac na ruke podivné znaky. Ak sa na nich prejavujú bodky alebo škvrny, ide o príznaky chorôb.

Ochorenia srdca a krvi, málokrvnosť zistíme, ak:

- sa na čiare hlavy objaví reťaz alebo hviezda

- je zle tvarovaná čiara srdca

- sú neprirodzene červené čiary (možnosť výskytu vysokého krvného tlaku)


Stres a ochorenia nervového systému signalizujú:

- priehlbina na čiare hlavy, ktorej z vrcholu vystreľuje nadol drobná vetvička, poukazuje na depresiu

- dlaň plná čiar odhaľuje sklon k precitlivenosti a neurotickým náladám

- drobné útvary rebríkovitých línií pod čiarou srdca približne pod prstenníkom upozorňujú na poruchu spánku


Bolesti hlavy, migréna:

- bodky veľké ako špendlíkové hlavičky na čiare hlavy značia sklon k migréne

- sklon k bolestiam hlavy, najmä migréne, možno zistiť z drobných línií križujúcich čiaru hlavy


Ochorenia kĺbov, svalov a kostry:

- hlavným znakom ochorenia chrbtice je ostrov v strede čiary života

- zreteľné prerušenie na čiare života môže poukazovať na zranenie, ktoré vedie k zlomeniu kosti


Po zmapovaní niektorých varovných signálov na ruke sme sa mohli presvedčiť, že ruka dokáže vypovedať o našom telesnom i duševnom stave viac, ako sme si vôbec vedeli predstaviť. Ako k týmto signálom prichádza a čo robiť, ak chceme predísť istému ohlasovanému chorobnému stavu nášho organizmu, ako aj o varovných signáloch iných telesných orgánov, si povieme v ďalších častiach seriálu.

Zdroj:modernazena.sk/Autor: Prof. RNDr. Katarína Horáková, DrSc.
Priveľký mesiačik nechta svedčí o náchylnosti na srdcový infarkt.

Keď chýba mesiačik nechta, poukazuje to na neurotickú srdcovú slabosť a srdcovú neurózu.

Pozdĺžne ryhy v nechtoch svedčia o ochabnutí čreva a nečistotách v krvi.

Priehlbiny na povrchu nechtov ukazujú poruchy sleziny.

Biele škvrny na nechtoch poukazujú na vylučovanie nečistôt.

Tvrdé nechty svedčia o pevnej stavbe kostí, tenké a mäkké nechty o slabej stavbe kostí.

Lámavé nechty ukazujú dispozíciu na vápenatenie.

Ľahko praskajúce nechty znamenajú poruchu podbrušia najmä u žien.

Zvlnené priečne ryhy svedčia o nepravidelnom hospodárení s minerálmi najmä pri odtučňovacích diétach.

Treba si všimnúť, že necht potrebuje asi 3 mesiace, aby celý narástol a aby sme mohli odčítať čas vzniku nedostatku alebo poruchy.


Svetlý necht poukazuje na chudokrvnosť.

Ak je necht tmavočervený, ide naopak o prekrvenie a sklon k prudkosti.

Svetlý necht s červeným okrajom vypovedá o zápche.

Modravý necht poukazuje na slabú cirkuláciu krvi a modrý necht na srdcové poruchy.

Žlté škvrny svedčia o mozgovej poruche a celé žlté sfarbenie nechtov o poruche pečene alebo žlčníka.

Čierne alebo tmavé škvrny poukazujú na jedy v tele, často sú príznakom otravy krvi.

Hnedý pás naprieč nechtom alebo celá hnedá predná polovica nechta zreteľne svedčí o poruche obličiek.

Každý z týchto znakov si vyžaduje príslušnú zmenu v správaní človeka, a potom zmizne sám od seba.


Zdroj:maser.sk/ Kurt Tepperwein: Posolstvo tvojho tela
Sú tiež dôležitou pomôckou ájurvédskej diagnózy. Ich tvar, zafarbenie, lesk a pevnosť nám hovoria veľa o stupni vstrebaných živín v telesných orgánoch. Keďže nechty sa v ájurvéde pokladajú za výlučok kostného tkaniva, ich stav a spôsob rastu nám veľa prezrádza o stave samotných kostí, ku ktorým nemáme priamy prístup.

Z hľadiska lekárskej diagnostiky majú význam nasledovné znaky:

Plochý necht: vrodená nervová slabosť, možnosti porúch sleziny.

Vypuklý necht: vrodené pľúcne choroby (napr. tuberkulóza), choroby pečene.

Prehĺbený necht: je pravdepodobné, že organizmu chýba železo, sú tu poruchy žliaz s vnútorným vylučovaním, nedostatočná výživa.

Veľmi vypuklý necht: poruchy obličiek (najmä ak je tento znak na prstenníku).

Hrubé a tvrdé nechty: silné kosti

Tenké a mäkké nechty: slabé kosti.

Pozdĺžne ryhy: následok nedostatočnej absorpcie živín z potravín, sú prejavom narušenia činnosti zažívacieho traktu – čriev a celkovo zoslabeného organizmu.

Naštrbený necht: reumatizmus zapríčinený zubnými alebo črevnými ochoreniami.

Priečne ryhy: chronické pretrvávajúce choroby, hlavne zápalového typu.

Biele škvrny: môžu prezrádzať nedostatok zinku ale aj vápnika pre životne dôležité procesy kvôli jeho usadzovaniu v nesprávnych lokalitách. Biele škvrny na prstenníku poukazujú na usadzovanie vápnika v obličkách, na prostredníku na jeho usadeniny v črevách a ak sú biele škvrny na ukazováku, nevstrebaný vápnik sa nachádza v pľúcach.


Mesiačiky nechtov

Vypovedajú o srdci a krvnom tlaku. Polkruh pri koreni nechta by mal byť viditeľný a biely. Jeho sfarbenie domodra poukazuje na poruchu pečene, červené sfarbenie upozorňuje na zlyhanie srdca.

Veľký mesiačik: dobrá činnosť srdca. Pri nadmernej veľkosti mesiačikov hrozí nebezpečenstvo akútnej príhody (prasknutie cievy). Zvýšená činnosť štítnej žľazy so všetkými sprievodnými znakmi (nepokoj, nervozita).

Malý mesiačik: poruchy krvného obehu, nízky krvný tlak, znížená činnosť štítnej žľazy so všetkými sprievodnými znakmi (malátnosť, lenivosť, nechutenstvo).


Farba nechtov?

Ružová: normálna farba. Vyrovnaný temperament, normálne zloženie krvi.

Biela: nedostatok červených krviniek, slabý temperament – vlažnosť, ľahostajnosť.

Červená: náruživosť, impulzívnosť – výbušnosť.

Purpurová: poruchy krvného obehu. Mozgová alebo srdcová porážka.

Modrá: nedostatočný príjem kyslíka, priveľa oxidu uhličitého v krvi.

Zelená: organické jedy v tele (napr. ložiská hnisu v organizme).

Žltá: necht fajčiara, jedy v moči.

Hnedá: dlhotrvajúce horúčkovité ochorenia (tropická horúčka, malária a iné infekčné choroby).

Čierna: anorganické jedy v organizme (napr. soli ťažkých kovov) alebo príznaky otravy krvi.


Najčastejšie problémy nechtov

Príliš tvrdé nechty, ktoré sa ľahko lámu a štiepia, poukazujú na nadbytočnú činnosť čriev.

Veľmi mäkké, ohybné, priesvitné a naružovelé nechty sú príznakom príliš rýchleho metabolizmu.

Znak správnej výživy Silné lesklé nechty s pravidelným tvarom.

Zdroj modernažena.sk/Autor: Prof. RNDr. Katarína Horáková, DrSc.
V prírode, bohužiaľ, nie je tam žiadny výrobok, ktorý zvrátiia proces starnutia. Ale tam sú produkty, ktoré pomáhajú spomaliť nežiaduce procesy v našom tele, ako sú ovisnuté koža, vzhľad stareckých škvŕn a vrások, čo je tiež dobré.Zoznam produktov, ktoré spomaľujú proces starnutia nášho tela ...

Produkty, ktoré sa môžu stať prekážkou starnutia nášho tela:

Voda
Musíme piť denne po 2-2,5 litrov vody. Kvapaliny, ktorá prichádzajú do nášho tela s ovocím, zeleninou, čaj, káva, džús a polievka, sa nepočíta. To je jasné, čistej vody.

Mrkva a repa
Pridať tieto zeleniny v najvyššej možnej miere vo všetkých potravinách. Keď varíme polievku, pridajte repu do šalátu pridať trochu mrkvy,, ovsené kaše, variť zeleninový vývar ...

Ovsené vločky.
Nalejte vriacuvodu na ovsené vločky a nie variť na kašu. Ak môžete pridať rovnako repu alebo mrkvu. A pokiaľ chcete niečo viac lahodného pridate jablko. K obedu tento šalát je dokonalou pochúťkou.

Zelený čaj
Tento nápoj bude robiť viac dobrého pre krásu tela i tváre. Piť zelený čaj teplý a studený , čo je najdôležitejšie, robiť to s radosťou.

Jablká
Chceme mať pôstny deň? Jablká v tomto prípade,sú najdokonalejší výrobok. Pretože ide o jablká ,ktoré majú vplyn na krásu tváry.

Protichrípkový čaj EXTRA
Keď cítime, že na nás „lezie“ chrípka, uvarme si zázračný protichrípkový čaj.
Budeme potrebovať: 2 čajové lyžičky bazového kvetu a šípok, 1 čajovú lyžičku medovky, 1 čajovú lyžičku materinej dúšky. Zalejeme pollitrom vriacej vody, zakryjeme a necháme 15 minút vylúhovať. Pred pitím pridáme do čaju čerstvo vytlačenú pomarančovú šťavu.

CESNAK na hrdlo a hlasivky
Ak vás bolí hrdlo a trápia vás hlasivky, uvarte si 1 liter vody a v ňom povarte 4 strúčiky cesnaku, 1 čajovú lyžičku rasce a 3 čajové lyžičky bazy. Nad týmto odvarom inhalujte viackrát za deň po 15 minút. Vdychujte nosom aj ústami.

BOLESŤ uší
Čerstvú cibuľu nasekáme najemno a zabalíme ju do gázy alebo do ľanového vrecka. Prikladáme na ucho dvakrát denne a vždy aspoň na 1 hodinu.

OCTOVÉ PAPUČE proti horúčke
Proti horúčke dobre poslúžia ponožky namočené do roztoku octu a vody (pomer 1 : 1). Namočené ponožky si natiahnite na nohy a nechajte pôsobiť asi hodinu a pol. Na ne si môžete natiahnuť väčšie suché ponožky alebo si nohy obaľte do suchej osušky. Účinok môžete umocniť aj tak, že si nakrájate citrón na kolieska a priložíte si ich na dlane a chodidlá. Teplo ta sa zníži.

Trik na herpes
Keď cítite, že sa vám na ústach vyhadzuje herpes, potrite si ho sódou bikarbónou.

MED proti reume V pollitri vlažnej vody rozpustíme 2 polievkové lyžice medu. Do tohto roztoku namočíme ľanové plátno, trochu ho vyžmýkame a priložíme počas noci na boľavé miesto. Ráno opláchneme vodou.

BOĽAVÉ hrdlo
Na mokrú šatku rozotrieme hrubú vrstvu tvarohu (môžeme pridať aj trochu octu) a potom tvarohovou stranou priložíme k hrdlu. Nakoniec krk obalíme suchým vlneným šálom a necháme pôsobiť niekoľko hodín - najlepšie cez noc.

ZEMIAK na hlavu
Rozbolela vás hlava a nemáte doma žiaden vhodný liek? Nakrájajte si na plátky zemiak a priložte si ich na čelo. Po pár minútach sa bolesť zmierni alebo ustúpi. Navyše, vaša pleť bude pružnej šia.

PRIEDUŠKOVÝ SIRUP z ihličia
Na zimné obdobie, keď mnohých zvyknú trápiť problémy s prieduškami, sa nám vyplatí pripraviť si sirup zo smrekového ihličia. Príprava: Budeme potrebovať 1 kg kryštálového cukru a mladé výhonky na konci smrekových konárikov (podľa potreby).
Postup: Ihličie prepláchneme v čistej vode. Do sklenej nádoby (objem asi 4 litre) vkladáme striedavo vždy za jednu hrsť cukru a potom za hrsť ihličia. Takto postupujeme až po vrch nádoby a nakoniec nádobu pevne uzavrieme. Necháme stáť na slnku 7 - 10 dní. Každý deň premiešame. Nakoniec sirup precedíme a vytlačíme. Naplníme do uzatváracej fľaše a skladujeme v chladničke.
Sirup je výborný pri ochorení všetkých dýchacích ciest, pri kašli i prechladnutí. Užívame 1 - 2 polievkové lyžice pred jedlom, a to buď samostatne, alebo zriedené vodou.
Jogurt a antibiotiká

Aj jogurt, mlieko, tvaroh a syry nepôsobia dobre na antibiotiká. Vápnik v mliečnych produktoch sa viaže na niektoré antibiotiká v čreve, ako je napríklad doxycyklín. Liečivo sa nedostane do krvi, a tak je neúčinné


Káva a antibiotiká

Pri zápale močového mechúra alebo pri problémoch s obličkami sú často predpisované antibiotiká, obsahujúce látky, ktoré sa nedobre znášajú s kofeínom (obsiahnutým v káve alebo kole). Zmiešanie týchto látok môže viesť k stavom s pocitom vypätia, búšeniu srdca a poruchám spánku, pretože liek tlmí odbúravanie kofeínu z tela.


Müsli a lieky proti bolesti

Pri raňajkách pozor: vlákniny, ktoré müsli obsahuje, brzdia účinky liekov proti bolesti, ako sú paracetamol alebo aspirín.


Brokolica a lieky na riedenie krvi

Pri tejto kombinácii hrozí riziko trombózy, pretože vitamín K obsiahnutý v brokolici podporuje zrážanie krvi.


Grepová šťava a lieky na srdce

Grepová šťava v kombinácii s tabletkami na srdce alebo antihistaminikami môže spôsobiť búšenie srdca, mdloby alebo dýchavičnosť. Táto šťava tiež zvyšuje účinky liekov proti bolestiam hlavy a uspávacích prostriedkov, a to až o 70 percent.


Mlieko a lieky

proti osteoporóze Nikdy nezapíjajte lieky proti osteoporóze mliekom. Látky, ktoré mlieko obsahuje, sa zrážajú s liekmi a ich látkami, a tým ich robia neúčinnými.


Kola a lieky obsahujúce železo

Lieky proti málokrvnosti nebudú účinkovať, keď ich budete piť spolu s kávou, kolou alebo čajom. Tanín obsiahnutý v týchto nápojoch viaže na seba ióny železa v žalúdku. Namiesto toho, aby prešli cez črevnú stenu do krvného obehu, bude železo týmto spôsobom vyradené. Tehotné ženy, ktoré užívajú nejaké lieky s obsahom železa, by nemali piť nič, čo obsahuje kofeín minimálne 2 hodiny pred a po užití liekov.


Kapusta a antidepresíva

Ak jete kyslú kapustu a užívate antidepresíva s látkou tranylcypromín, riskujete zvýšenie krvného tlaku.
Klik hier voor meer gratis plaatjes
...pomáha odstraňovať toxické látky z pečene...
...zívaním sa dostáva do buniek celého tela vrátene očí a mozgu viac kyslíka...
...svalstvo očí sa pri ňom stiahne a otom uvoľní a pri skutočne hlbokom zívaní sa napne a uvoľní kompletné svalstvo...
...dokáže zmeniť váš momentálny negatívny emociálny pocit na lepšiu náladu...
...mení sa pri ňom PH krvi a znižuje sa hladina toxínov v celom organizme...
...stimuluje produkciu sĺz, ktoré premývajú unavené a suché oči...Zdroj: dobrarada.sk
Ovocie patrí medzi hlavné zložky zdravej a racionálne výživy. Ovocie je bohaté na sacharidy, vlákninu, draslík, veľa vitamínov a zdravie chrániace fytochemikálie.

Živiny obsiahnuté v ovocí sú dôležité hlavne pre:
- zlepšenie zdravia
- zníženiu rizika nádorových ochorení, vysokého krvného tlaku
- podpora regenerácie po cvičení

Nie každé ovocie je na chudnutie
Problém je v tom, že mnohé druhy ovocia podporujú trávenie a po pár minútach po ich konzumácii vyvolajú ešte väčší pocit hladu. V tomto smere je nebezpečné hlavne zelené jablko, ale aj jahody, hrušky a citrusové ovocie. Chuť do jedla podporujú aj marhuľa, banán a lesné ovocie
Obrázky a Animace pro LideHROZNO
– keďže obsahuje hroznový cukor, je vhodné skôr pre športovcov a ťažko pracujúcich ľudí. Aj keď vďaka svojej výživovej hodnote je energetickou bombou, patrí medzi najzdravšie ovocie.
289 kj/69 kcal


AVOKÁDO
– pozor, najkalorickejšie ovocie v našom rebríčku. Obsahuje veľmi málo vody oproti iným druhom ovocia. Je to plod s vysokou nutričnou a kalorickou hodnotou. Je bohaté na tuky. Tip pre vás – skúste si ho dať namiesto syra, toto ovocie je oproti syru totiž o niečo menej kalorické.
784 kj/187 kcal


JAHODY
– obsahujú vitamín C, draslík a železo a čo je dôležité, patria medzi menej kalorické plody a majú málo tuku. Tiež obsahujú veľa vody a takisto sú vhodné na chudnutie.
180 kj/43 kcal


BANÁN
– absolútne nevhodné ovocie na chudnutie. Obsahuje totiž veľa cukru. Je doslova energetickou bombou. Dva banány majú toľko energie, že ju spálite až po 90 minútach namáhavej činnosti.
398 kj/95 kcal


NEKTARÍNKY
– podobne ako melón aj toto ovocie príbuzné broskyni obsahuje veľa vody. V zrelom stave až 83 percent. Okrem toho, že sú málo kalorické, obsahujú draslík a vápnik.v 152 kj/36 kcal


ANANÁS
– aj toto ovocie sa zmestilo do prvej polovice rebríčka medzi plody, ktoré sú vhodné pri chudnutí. Urýchľuje totiž spaľovanie tukov a zabraňuje tvorbe tukového tkaniva.
196 kj/47 kcal


JABLKO
– obsahuje nielen dôležité vitamíny, ale aj vlákninu, ktorá je dôležitá pri správnom trávení. Tiež obsahuje veľa vody, je vhodné aj proti nespavosti.
255 kj/61 kcal
TOPlistPredpoved pocasia :: www.meteo.sk

 


Spomínam na mojích rodičov a ostatnú rodinu...
Dennýhoroskop.sk : Osobný denný horoskop, Horoskop pre znamenia zverokruhu, Partnerský denný horoskop, Môj deň
Website, ale aká! ;-)
Stránky zdarma
Stránky systému Webgarden
Editace stránek


<A HREF="http://dolnevestenice.napady.net/ " target="_blank"><img src="       http://dolnevestenice.napady.net/img/custom/napady.net/m/mojerodisko/605292-4ca245a8ea5b0.jpg " border="155" width="175" height="100></A>
url('/img/custom/napady.net/s/stanislava/509087-4f944235ea3d4.jpg')
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one