!!.jpg

Prajem všetko najlepšie...
smahu správy
Slovník
CZ - EN
EN - CZĎakujem všetkým mojím návštevníkom za návštevu a teším sa zas na skoré znovunavštívenie...ĎAKUJEM


Tradície Veľkej noci na Slovensku

K sviatočnému veľkonočnému "trojdniu" patrí Zelený štvrtok, Veľký piatok a Biela sobota. Už názov Zelený štvrtok predznamenával, že počas dňa sa jedli najmä "zelené" jedlá - špenát, šťaveľ alebo chlieb s medvedím cesnakom.

Vo štvrtok malo byť v jedle vždy niečo zelené z prírody, ale bol to pôstny deň, mäso sa teda nekonzumovalo. V niektorých regiónoch išiel vždy na Zelený štvrtok najmladší člen rodiny po vodu do potoka a všetci v domácnosti sa ňou rituálne poumývali alebo pokropili. Tento akt mal zabezpečiť utuženie zdravia na celý rok. Niekde sa chodili dievčatá česať pod vŕbu alebo sa jej podľa mágie dotyku dotkli, aby aj ich vlasy boli dlhé a husté ako konáre vŕby. Podľa etnologičky boli totiž v minulosti krásne dlhé vlasy statusom slobodnej dievčiny.

Na Zelený štvrtok mohli gazdovia robiť ešte nejaké jarné práce na poli. V tento deň sa zaväzovali aj zvony a používali sa rapkáče, ktorých hrmotom mládenci po dedine oznamovali začiatok posvätného ticha.

Veľký piatok patrí v kresťanstve k dňom v roku, kedy sa ľudia prísne postili. V minulosti sa podľa Nádaskej v tento deň konzumoval len krajec chleba a pohár vody, končili sa poľné práce a všetko sa pripravovalo na Veľkú noc.

Podľa tradície sa na Veľký piatok už nemalo hýbať so zemou, pretože z kresťanského hľadiska je to deň keď, Ježiš Kristus zomiera na kríži. Všetko malo byť pokojné, človek sa mal venovať meditácii, prípadne šli ľudia spolu do kostolov, kde sa zúčastnili na večerných pobožnostiach.

Na Bielu sobotu sa všetko v domácnostiach pripravovalo na vyvrcholenie sviatku, Božie vzkriesenie. Gazdiné vypekali veľkonočné dobroty, stále sa držal miernejší pôst, mäso sa však ešte nemohlo konzumovať. Popoludní chodievali ľudia k Božiemu hrobu a navečer prišla slávnosť Vzkriesenia, ktorá sa začínala až po zotmení.

Na Bielu sobotu večer, v akte Vzkriesenia sa opäť rozviazali zvony. Okolo desiatej hodiny po slávnosti Vzkriesenia, keď sa ľudia vrátili domov, bolo možné urobiť si slávnostnejšiu večeru, na ktorej mohli konzumovať všetky veľkonočné dobroty v podobe vajíčok, šunky a klobások.

Tradičné jedlá počas Veľkej noci

K tradičným jedlám sviatkov Veľkej noci patrili najmä kalorické jedlá, ktoré boli bohaté na vajíčka. K nim pribudli šunka, klobásky, chren. Dôležitou súčasťou veľkonočného stola boli koláče. Primárne mali guľatý tvar, ich pôvod pochádzal ešte z predkresťanského obdobia a vyjadroval úctu k Slnku. K nim neskôr pribudli na západnom Slovensku tzv. calty, mrváne a na východnom Slovensku známa "žltá hrudka".

Pekný zvyk predkov posvätenie jedla, ktoré sa robievalo v nedeľu ráno na prvej rannej omši.Do košíčka sa vzali rôzne druhy jedál, pálenka, víno, soľ. Gazdinky si ich dávali posvätiť a po návrate domov ich celá rodina spoločne skonzumovala.Z posvätených jedál sa nemohlo nič vyhodiť, aj omrvinky sa pozmetali a dávali sa spáliť do pece.


Veľkonočný pondelok má čisto ľudový charakter. Je spojený s ľudovou zábavou, šibaním, polievaním, ktoré boli vecou sociálnej prestíže zo strany dievčat, ako aj chlapcov.Dievčiny chceli mať čo najviac šibačov, chlapci zasa korbáč ozdobený čo najväčším počtom stužiek.


Zdroj : TASR, Foto: TASR, SXC
09.04.2009 13:46:34
stanislava68
TOPlistPredpoved pocasia :: www.meteo.sk

 


Spomínam na mojích rodičov a ostatnú rodinu...
Dennýhoroskop.sk : Osobný denný horoskop, Horoskop pre znamenia zverokruhu, Partnerský denný horoskop, Môj deň
Website, ale aká! ;-)
Stránky zdarma
Stránky systému Webgarden
Editace stránek


<A HREF="http://dolnevestenice.napady.net/ " target="_blank"><img src="       http://dolnevestenice.napady.net/img/custom/napady.net/m/mojerodisko/605292-4ca245a8ea5b0.jpg " border="155" width="175" height="100></A>
url('/img/custom/napady.net/s/stanislava/509087-4f944235ea3d4.jpg')
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one