!!.jpg

Prajem všetko najlepšie...
smahu správy
Slovník
CZ - EN
EN - CZĎakujem všetkým mojím návštevníkom za návštevu a teším sa zas na skoré znovunavštívenie...ĎAKUJEM


Svadobný veniec

Svadobný veniec na dverách ozdobený prírodnými či umelými materiálmi symbolizuje slávu, česť a radosť. Veniec na dverách by mal byť bohato zdobený a mal by vzbudzovať veselý dojem. Pri dekorácii svadobného venca sa odporúča použiť brečtan, rastlinu vernosti, priateľstva, stálosti a vytrvalosti.

Svadobná brána

Svadobná brána vždy vyzýva k tomu, aby sa ňou prešlo. Slúži zároveň ako ochrana a symbolicky znázorňuje prechod medzi dvoma svetmi, medzi svetom známym a neznámym. Rovnako ako svadobný veniec by mala byť bohato zdobená mašličkami, kvetmi a brečtanom a vždy vzbudzovať veselú a radostnú náladu.

Svadobné koláče

Svadobné koláče sa pečú niekoľko dní pred svadbou a slúžia ako osobná pozvánka pre svadobných hostí. Budúci novomanželia koláče osobne rozdajú rodine, priateľom a susedom. Koláče by mali mať najmenej tri rôzne náplne.

Snubný prsteň

Už od dôb Egypťanov bol kruhový tvar prsteňa symbolom večnej lásky. Rimania obvykle nosili železné prstienky ako symbol trvalého manželstva. Tiež sa hovorilo, že v treťom prste ľavej ruky je žila, ktorá vedie priamo k srdcu. Preto sa prsteň nosil na prostredníku ako znamenie lásky a zasľúbenia sa jeden druhému. V niektorých krajinách sa prsteň nosí na ľavej ruke a po svadbe sa presunie na pravú ruku. Diamant na snubnom prsteni sa po prvýkrát objavil v stredovekom Taliansku a vďaka svojej tvrdosti sa stal znamením trvalej lásky.

Šaty nevesty

Každá nevesta by mala mať v deň svadby niečo nové ako symbol nového začiatku, niečo staré ako symbol zachovania rodinnej tradície, niečo požičané ako symbol toho, že si bude brať k srdcu i rady iných a niečo modré. Modrá znamená vernosť, lásku a dlhý život. Požičaná vec by mala pochádzať od šťastne vydanej ženy, pretože tak prenesie kúsok jej šťastia i na nevestu. Požičané môžu byť i svadobné šaty. Modrý môže byť podväzok a modrá sa môže objaviť i v kytici. Starou vecou býva často rodinný šperk, ale pozor na perly. Perly ako šperk nevesty prinášajú slzy. Rovnako ako modré alebo fialové svadobné šaty symbolizujú modriny. Pokiaľ si nevesta sama šije šaty, zašíva si cestu ku šťastiu. Naopak, pokiaľ krajčírka v deň svadby dokončí posledný detail na šatách, prinesie to neveste šťastie. Matka ani sestra nevesty by nemali mať šaty rovnakej farby ako nevesta.

Ženích

Ženích by nemal mať motýlika, aby neveste neuletel.

Skúška ženícha

Na prahu domu nevesty je pripravený klát so sekerou a fľaša vína. Ak sa chopí ženích sekery, je to dobré znamení – bude z neho dobrý hospodár. Ak sa chopí fľaše vína, bude z neho pijan.

Závoj nevesty

Závoj nevesty je symbolom panenstva. Slúži tiež ako ochrana pred zlými duchmi.

Svadobná kytica

Svadobná kytica by mala nevesta uvidieť až v deň svadby, kedy ju prinesie ženích. Na konci svadobnej hostiny hodí nevesta kyticu za hlavu medzi svadobčanov. Ktorá žena či dievča ju chytí, do roka sa vydá. Kytici vždy musí niekto chytiť, i keby to mal byť muž alebo vydatá žena. Zaistíte tak šťastie novomanželom.
Sviečka

Sviečka je symbolom svetla a ohňa. Už oddávna sa používa pri chrámových obradoch, ku ktorým svadba nepochybne patrí. Svadobná sviečka by mala byť nielen na obrade, ale i na hostine. Plameň sviečky vypovedá o budúcom manželstve. Pokiaľ je plameň pokojný a nechveje sa, bude pokojné a harmonické i manželstvo. Chvejúci sa a prskajúci plameň predvída búrlivé manželstvo.

Svadobná torta

Svadobná torta je symbolom plodnosti. Hovorí sa, že kto bude mať pri krájaní torty ruku navrchu, ten bude mať v manželstve navrch. Aby manželstvo vydržalo, musí nevesta i ženích ochutnať svadobnú tortu. Ani svadobní hostia by nemali tortu odmietnuť, prinieslo by to nešťastie im i snúbencom. Aby nemala nevesta uplakané deti a núdzu v manželstve, nesmie piecť ani inak pomáhať s pečením svadobných koláčov, torty a koláčov. Ktorej družičke sa odkrojený kúsok zo svadobnej torty na tanieri prevráti, do roka sa vydá, alebo zostane sedem rokov nevydatá.

Družičky

Družičkami bývali slobodné dievčatá približne rovnakého veku ako nevesta. Šaty družičiek bývali podobné šatám nevesty, aby zmiatli zlých duchov, ktorí sa od rána neúnavne snažia prekaziť svadbu.

Nevestin podväzok

Každá nevesta by mala mať podväzok, aj keby len na ozdobu. Na hostine ženích sníme neveste podväzok a napnutím vystreľuje medzi prítomných slobodných pánov. Kto ho chytí, do roka sa ožení.

Povery v svadobný deň

Schovaná minca v topánke prinesie snúbencom bohatstvo.

Aby láska vydržala, schová si nevesta do topánky ešte štvorlístok alebo ďatelinu.

Šťastná je tá nevesta, na ktorú svieti slnko.

Bocian na komíne symbolizuje plodnosť.

Pri odchode nevesty z domu by mala dať mama nevesty neveste drobnú mincu do svadobnej pompadúrky ako symbol bohatstva a hojnosti v novej domácnosti.

Podľa počasia sa usudzuje o budúcnosti manželstva:

jasný deň – radosť v manželstve

vietor – pojašenosť, nestálosť

jasné slnko – harmonické manželstvo

zatiahnutá obloha a búrka – hádky

dážď, slzy – slzy smútku i radosti

sneh – požehnanie a bohatstvo

Kvetinové deti

Malé deti pri vychádzaní z kostola alebo obradnej siene rozhadzujú kvetiny alebo okvetné lupienky. Každé dieťa by malo mať svoj košíček. Kvetiny majú prilákať bohyňu plodnosti.

Ryža

Aby bolo novomanželom dožičených mnoho potomkov a hojnosť, zasypú ich svadobní hostia pri vychádzaní z kostola či obradnej siene ryžou, šošovicu, lupienkami ruží, konfetami, orieškami alebo hrozienkami. Na zasypávanie novomanželov je vhodná i svadobná hostina. Semienka, ktorá sa uchytia neveste na šatách, znamenajú plodnosť, hojnosť a šťastie. Čím viac semienok, tým lepšie.

Svadobný špalier

Priatelia novomanželom vytvoria uličku, ktorou musí obaja prejsť a pritom sa im v tom snažia všemožne zabrániť, ale nie násilne. Symbolikou je spoločné prekonávanie ťažkostí.

Zaťahovanie

Ženíchovi priatelia po skončení obradu napnú pred východom lano ozdobené kvetinami, stuhami, ale i napr. vypitými fľašami a dovolia mu pokračovať v ceste, len keď sa ženích „vyplatí“.


Svadobná hostina

Pred vstupom do reštaurácie Vás privíta personál a ponúkne Vám prípitok a zároveň rozbíja tanier. Črepiny prinášajú šťastie a okrem toho hlukom sa odháňajú zlí duchovia. Spoločným zametaním novomanželia preukážu vôľu spolupracovať a riešiť problémy spoločne.

Ženích by mal nevestu preniesť cez prah na hostinu a do novej domácnosti, aby oklamal zlých duchov, ktorí číhajú pod prahom a chcú zmariť dobré vyhliadky na plodnosť a blahobyt novomanželov. Nevesta sa prahu nesmie dotknúť ani cípom šiat, duchovia by sa na ňu mohli nalepiť.

Družba prenáša cez prah i družičky, aby novomanželom nepriniesli do domu nešťastie.

Hostina začína prípitkom. Najčastejšie ho hovorí otec nevesty alebo svedok pred aperitívom a medzi prvým a druhým chodom hovorí druhý prípitok otec ženícha.

Pri svadobnej tabule by nemali byť žiadne neobsadené stoličky.

Spoločné jedenie polievky má ukázať, ako novomanželia budú zvládať životné nástrahy.

Nevesta by mala celý svadobný deň z jedla len uštipovať.

Slobodné dievčatá a ženy sledujú chvíľu, kedy sa v priebehu hostiny nevesta po prvýkrát zdvihne zo svojej stoličky, aby usadli na jej miesto. Ktorej sa to prvej podarí, prvá sa vydá.

Aby manželstvo bolo plodné, popestuje nevesta dieťa alebo pokolíše kolísku.

Kto sedí na hrane stola, ten vraj zostane sedem rokov slobodný, kto je podmietnutý, ten sa nevydá alebo neožení.

Únos nevesty je symbolom dievčieho odlúčenia od rodičov a prechod k novému životu. Ku koncu hostiny unesú priatelia novomanželov nevestu. Pokiaľ ju ženích nenájde, musí zaplatiť výkupné.
13.03.2009 00:03:18
stanislava68
TOPlistPredpoved pocasia :: www.meteo.sk

 


Spomínam na mojích rodičov a ostatnú rodinu...
Dennýhoroskop.sk : Osobný denný horoskop, Horoskop pre znamenia zverokruhu, Partnerský denný horoskop, Môj deň
Website, ale aká! ;-)
Stránky zdarma
Stránky systému Webgarden
Editace stránek


<A HREF="http://dolnevestenice.napady.net/ " target="_blank"><img src="       http://dolnevestenice.napady.net/img/custom/napady.net/m/mojerodisko/605292-4ca245a8ea5b0.jpg " border="155" width="175" height="100></A>
url('/img/custom/napady.net/s/stanislava/509087-4f944235ea3d4.jpg')
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one