!!.jpg

Prajem všetko najlepšie...
smahu správy
Slovník
CZ - EN
EN - CZĎakujem všetkým mojím návštevníkom za návštevu a teším sa zas na skoré znovunavštívenie...ĎAKUJEM


So svadbou sa spájajú tie najrôznejšie zvyky a obyčaje, z ktorých sa ešte väčšina zachováva, pretože vždy boli a aj budú v móde. Mnoho týchto zvyklostí pochádza z dávnych dôb pred našim letopočtom. A tak, to čo sa dnes nám môže zdať vtipné, alebo originálne, malo v minulosti hlboký zmysel a iné zo zvykov mali symbolický charakter.

Oblečenie nevesty:
krásna a sľubná budúcnosť vraj čaká nevestu, ktorá má v deň svadby na sebe oblečené niečo nové, niečo staré, niečo modré a niečo požičané.

Chomút:
už tradične po obrade sa v niektorých častiach Slovenska navlieka ženíchovi, priväzuje sa mu na nohu závažie, nevesta dostane do rúk bič a ženích zapriahnutý do pripraveného voza ťahá nevestu.

Spoločné jedenie polievky:
Spoločné jedenie polievky novomanželov z jedného taniera na svadobnej hostine má symbolizovať ich spoluprácu a súdržnosť. Druhý význam je ešte podstatnejší, symbolizuje spoločný krajec chleba z ktorého je potrebné brať i dávať rovnakým dielom. Kvôli tejto výstižnej symbolike je tento zvyk dodnes rozšírený.

Rozbíjanie taniera:
Korene tohto zvyku môžeme vysvetliť hneď dvoma spôsobmi: Prvý je, že črepy prinášajú šťastie a druhý, že spoločným zametaním novomanželia preukazujú vôľu spolupracovať a ich manželstvo bude vďaka tomu harmonické..

Ženíchova skúška:
Na prahu rodičovského domu nevesty mal pripravený klát so sekerou a fľašu vína. Ak sa budúci ženích chytil sekery, bolo to dobré znamenie: bude z neho dobrý hospodár. Ak ale siahol po fľaške, neveštilo to nič dobré: bude z neho opilec.

Skúška nevesty:
Pri prvej návšteve ženíchovho domu, mala pripravenú v miestnosti metlu, ktorou musela pozametať a dať ju na miesto. Týmto činom dávala najavo, že chce byť dobrou gazdinou.

Ryža:
Aby bolo novomanželom dopriate mať veľa zdravých detí a bohatstva, sú po obrade zasypaní ryžou. V niektorých mestách či obciach už ryžu vystriedali farebné konfety alebo hrozienka. Kedysi v minulosti sa na svadobčanov hádzalo obylie alebo oriešky – samé životodarné semená. V niektorých častiach republiky sa uchoval aj iný zvyk s rovnakým významom – počas svadobnej hostiny sa neveste do lona položilo dieťa.

Rozhadzovanie lupienkov:
Družičky na čele svadobného sprievodu do kostola rozhadzujú lupienky kvetov. Toto je pôvodne pohanský zvyk, ktorý sa zachoval dodnes a je veľmi obľúbený. Lupienky majú prilákať bohyňu plodnosti.

Ochranné kúzlo:
Jeho základom je prinesenie obety bohom domu a domáceho krbu. Svadobčania novomanželov pred ich domom obsypávajú hrozienkami, orieškami, zrnom alebo drobnými mincami. Obeta má zmieriť duchov s prichádzajúcou novozaloženou rodinou.

Svadobná brána:
Priatelia novomanželov vytvoria spojením rúk uličku, cez ktorú musia obaja prejsť. Pritom sa im v tom popreplietané ruky snažia všemožne zabrániť, ale nenásilne. Symbolický význam je: prekonávanie manželských problémov.

Zaťahovanie:
Ženíchovi priatelia napnú po skončení obradu pred kostolom, kvetmi, stuhami ale aj plechovkami ozdobený povraz a dovolia novomanželom pokračovať v ceste, až potom, čo ich ženích vyplatí. Týmto sa ženích symbolicky vykupuje zo svojich mládežníckych hriechov.

Prah:
Deti sa často na svadbách pýtajú, prečo musí ženích preniesť nevestu na rukách cez prah. Nuž, vraj je to preto, aby oklamal zlých duchov, ktorí číhajú pod prahom a strážia dom. Ďalší význam je: symbolický začiatok nového života.

Kruhový tanec:
Nevesta so zatvorenými očami tancuje, zatiaľ čo sa ostatné slobodné dievčatá snažia získať kúsok z jej závoja (k tomuto tancu je lepšie použiť starší, resp. vyrobený závoj). Muži vytvoria okolo nevesty ochranný kruh, aby zabránili devám dostať sa k neveste. Ak je kruh porazený, symbolizuje to rozlúčku s panenstvom.

Únos nevesty:
Symbolizuje odlúčenie nevesty od rodičov a prechod k novému životnému spoločenstvu. V pokročilej hodine, keď sa už hostina blíži ku koncu, unesú priatelia novomanželov nevestu. Ak ju ženích nenájde, musí zaplatiť výkupné.

Družičky:
Sú to obvykle ešte slobodné dievčatá, ktoré doprevádzajú nevestu do kostola. Aj tento zvyk má svoj skrytý význam: duchovia, ktorí chcú ublížiť neveste, si ju majú zmýliť s niektorou z družičiek. Aby sa to podarilo, mali by mať družičky podobné šaty, ako má nevesta.

Pozývajúce koláče:
Podľa tradície sa pečú niekoľko týždňov pred svadbou. Rozdávajú sa príbuzným, priateľom a susedom a sú zároveň pozvánkou na svadobnú hostinu. Koláčiky, ktoré by mali mať aspoň tri rôzne plnky, sa považujú za vizitku kuchárskeho umenia domácej pani.

Na konci svadobného dňa vytvoria svadobčania polkruh, pred ktorý sa chrbtom postaví nevesta a cez ľavé rameno hodí svadobnú kyticu do davu svadobčanov. Hovorí sa, že žena, ktorá chytí hodenú kyticu, sa onedlho vydá.

Soňa Chotárová
12.03.2009 23:56:00
stanislava68
TOPlistPredpoved pocasia :: www.meteo.sk

 


Spomínam na mojích rodičov a ostatnú rodinu...
Dennýhoroskop.sk : Osobný denný horoskop, Horoskop pre znamenia zverokruhu, Partnerský denný horoskop, Môj deň
Website, ale aká! ;-)
Stránky zdarma
Stránky systému Webgarden
Editace stránek


<A HREF="http://dolnevestenice.napady.net/ " target="_blank"><img src="       http://dolnevestenice.napady.net/img/custom/napady.net/m/mojerodisko/605292-4ca245a8ea5b0.jpg " border="155" width="175" height="100></A>
url('/img/custom/napady.net/s/stanislava/509087-4f944235ea3d4.jpg')
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one