!!.jpg

Prajem všetko najlepšie...
smahu správy
Slovník
CZ - EN
EN - CZĎakujem všetkým mojím návštevníkom za návštevu a teším sa zas na skoré znovunavštívenie...ĎAKUJEM


Staré svadobné rituály a kostýmy nie sú dnes také časté ako v minulosti, a predsa stále zostávajú v pamätiach našich starých rodičov. Nevesta bola stredobodom pozornosti na svadbe. Ako nositeľka života, musela byť chránená pred diabolskými silami, démonmi a čarodejnicami. Jeden zo spôsobov ako oklamať démonov bolo uskutočnenie scénky, v ktorej nevesta čelila ženíchovi, pripomínajúc mu jeho manželské sľuby atď. Scénka prezentovala folklórne divadlo a bola aj humorná aj vážna. Cieľom bolo podviesť démonov, že môžu ublížiť neveste a vykresľovalo to situáciu, že by mohli zabrániť manželstvu. Až do 17. storočia, svadobné kostýmy boli len zákonnou formou uzatváraného manželstva. Potom pri deklarácii v zhromaždení v koncile, sa manželstvá mohli stať sviatosťou. Odvtedy mohli byť manželstvá uzatvárané aj v kostoloch.
svadba.jpeg
svadba_clip_image002.jpg
svadba_clip_image004.jpg
Štúdia tradičných slovenských kostýmov je špeciálna kapitola v práci umelca Martina Benku. 79 z nich je v kolekcii Slovenského národného múzea v Martine a v múzeu Martina Benku a niektoré môžeme nájsť u súkromných zberateľov. Prvé sa datujú už do 30. rokov 20. storočia, posledné do roku 1954.
kr.jpeg
kr1.jpg
kr2.jpeg
TOPlistPredpoved pocasia :: www.meteo.sk

 


Spomínam na mojích rodičov a ostatnú rodinu...
Dennýhoroskop.sk : Osobný denný horoskop, Horoskop pre znamenia zverokruhu, Partnerský denný horoskop, Môj deň
Website, ale aká! ;-)
Stránky zdarma
Stránky systému Webgarden
Editace stránek


<A HREF="http://dolnevestenice.napady.net/ " target="_blank"><img src="       http://dolnevestenice.napady.net/img/custom/napady.net/m/mojerodisko/605292-4ca245a8ea5b0.jpg " border="155" width="175" height="100></A>
url('/img/custom/napady.net/s/stanislava/509087-4f944235ea3d4.jpg')
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one