!!.jpg

Prajem všetko najlepšie...
smahu správy
Slovník
CZ - EN
EN - CZĎakujem všetkým mojím návštevníkom za návštevu a teším sa zas na skoré znovunavštívenie...ĎAKUJEM


Svadobné zvyky

Svadobné zvyky

Potrpíte si na tradície? V tom prípade zakomponujte do svadobného scenára zvyky našich predkov; dodajú svadbe tú pravú atmosféru...

Pozývacie koláčiky:
pečú sa niekoľko týždňov pred svadbou (sú považované za vizitku kuchárskeho umenia snúbenice), musia mať tri rôzne náplne a rozdávajú sa (ako pozvánka) príbuzným a priateľom, ktorí budú svadobnými hosťami.

Rozhadzovanie kvetín:
je pohanský zvyk, ktorého cieľom bolo prilákanie bohyne plodnosti. Kvetiny rozhadzujú v čele svadobného sprievodu idúceho do kostola netere snúbencov alebo dcéry ich priateľov.

Družičky:
sú mladé dievčatá, ktoré pri sprevádzaní nevesty do kostola majú pomýliť (odkloniť pozornosť) zlých, neveste škodiacich duchov.

Hádzanie ryže:
je výrazom priania, aby mali mladomanželia mnoho potomkov. Z daného zvyku je podstatné "hádzanie po obrade"; pokiaľ ide o to čo, môžno si vybrať medzi ryžou, konfetami, orieškami, hrozienkami prípadne drobnými bonbónmi.

Ochranné kúzlo:
prináša obete duchom nového príbytku mladomanželov, je to snaha zmieriť duchov s novozaloženou rodinou. Kúzlo spočíva v zasypávaní mladomanželov (pred ich domom) zrnom, orieškami alebo drobnými mincami.

Prenesenie cez prah:
je snahou oklamať zlých duchov, ktorí striehnu pod prahom a strážia nový (spoločný) príbytok mladomanželov. Prenášanie nevesty ženíchom cez prah spoločného príbytku však symbolizuje aj začiatok nového života.

Rozbíjanie tanierov:
má dva dôvody; črepiny prinášajú šťastie a spoločné zametanie črepín mladomanželmi ukazuje ich odhodlanie spolupracovať a viesť harmonický život.

Spoločné jedenie polievky:
je symbolom budúcej spolupráce a vzájomnej pomoci mladomanželov; zároveň tento zvyk symbolizuje spoločný "krajec", z ktorého budú mladomanželia ukrajovať rovnakým dielom.


Zdroj:femme.sk
Foto:jankohrasko.sk
19.02.2011 21:34:03
stanislava68
TOPlistPredpoved pocasia :: www.meteo.sk

 


Spomínam na mojích rodičov a ostatnú rodinu...
Dennýhoroskop.sk : Osobný denný horoskop, Horoskop pre znamenia zverokruhu, Partnerský denný horoskop, Môj deň
Website, ale aká! ;-)
Stránky zdarma
Stránky systému Webgarden
Editace stránek


<A HREF="http://dolnevestenice.napady.net/ " target="_blank"><img src="       http://dolnevestenice.napady.net/img/custom/napady.net/m/mojerodisko/605292-4ca245a8ea5b0.jpg " border="155" width="175" height="100></A>
url('/img/custom/napady.net/s/stanislava/509087-4f944235ea3d4.jpg')
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one