!!.jpg

Prajem všetko najlepšie...
smahu správy
Slovník
CZ - EN
EN - CZĎakujem všetkým mojím návštevníkom za návštevu a teším sa zas na skoré znovunavštívenie...ĎAKUJEM


Plody figovníka najčastejšie kupujeme ako sušené, zlisované v malých balíčkoch, avšak niektoré obchodné reťazce už ponúkajú aj čerstvé figy. Viete však, že si ich môžeme dopestovať aj u nás?

Za priaznivých podmienok môžeme figovník obyčajný pestovať vo voľnej pôde aj u nás, predovšetkým všade tam, kde sa darí vinohradu. V oblastiach, kde sa vyskytujú veľmi silné mrazy, volíme pestovanie v nádobe, ktorú v zimnom období prenesieme dovnútra.

Pestovanie v záhrade
V záhrade vyberieme pre figovník teplejšie miesto, niekde v závetrí na južnej strane domu, a v zime ho aspoň čiastočne chránime, napríklad textíliou. Ak je veľmi suchá zima bez zrážok, mali by sme ho tri- až štyrikrát poliať, aby nevyschol. Na jar prikrývku podľa priebehu počasia odstránime ešte pred pučaním. Ak objavíme namrznuté konáriky, zrežeme ich. Rastlina sa obyčajne veľmi rýchlo spamätá a vyženie nové výhonky. Staršie figovníky sú odolnejšie a znesú aj silnejšie mrazy okolo –10 °C bez prikrytia. Do voľnej pôdy vysádzame aspoň dvojročnú rastlinu, pretože v prvom roku po rozmnožení nemusí byť drevo dostatočne vyzreté a rastlina by mohla uhynúť. Môžeme ju zasadiť o desať až dvadsať centimetrov hlbšie, ako rástla v kontajneri. Bude tak lepšie chránená pred zamrznutím. Malú rastlinu pred zimou prikryjeme čečinou alebo iným suchým rastlinným materiálom. Figovníky sú nenáročné na pôdu, nevhodné sú len veľmi kyslé. V pôde bohatej na živiny však dávajú vyššiu úrodu.

Pestovanie v nádobe
Keď sa rozhodneme pestovať figovník v nádobe, musíme počítať s tým, že budeme potrebovať čoraz väčšiu a väčšiu nádobu, a teda aj dostatočný priestor, pretože veľmi bujne rastie. Prvých päť rokov ho presádzame každý rok. S koreňovým balom pritom zaobchádzame veľmi opatrne, aby sme nepoškodili korene. Nikdy však nepresádzame v období vegetačného pokoja. Pôda by mala byť zmesou listovky a bežného substrátu s prídavkom suchého slepačieho trusu a piesku. Staršie rastliny stačí presadiť každé tri alebo štyri roky, pričom časť koreňov po obvode odrežeme, dosypeme čerstvý substrát a zasadíme do pôvodnej nádoby. V zime rastlinu umiestnime v chladnej miestnosti s teplotou 6-8 °C. Zalejeme len párkrát za zimu. Na jar, v polovici marca, ju prenesieme do miestnosti s teplotou asi 16 °C a polievame častejšie, najlepšie odstátou vodou. Keď začne pučať, tak aj prihnojujeme, v období rastu každých štrnásť dní. V apríli už rastlinu počas dňa môžeme vyložiť von, a to na chránené miesto do polotieňa. Až po otužení ju umiestnime na slnečnom mieste. Keď máme istotu, že cez noc nehrozia mrazíky, môžeme ju nechať vonku aj cez noc. Vhodné je zapustiť celú nádobu do zeme, aby sa neprehrievali korene.

O chutných plodoch
V domovine z jednej rastliny zberajú úrodu trikrát za rok, u nás obyčajne len raz, a to koncom leta až začiatkom jesene. Guľaté alebo hruškovité figy vyrastajú v pazuchách listov. Šupka je tenká a má buď zelenú, žltú, alebo tmavofialovú farbu. Dužina môže byť biela, fialová, červená alebo čierna a obsahuje množstvo malých semienok. Je sladká a šťavnatá. Čerstvé figy vydržia v chladničke maximálne dva dni, veľmi rýchlo sa na nich tvorí pleseň. Obsahujú až 82 % vody, 12 až 23 % cukrov, 1,4 % bielkovín. Okrem vitamínu C obsahujú vitamíny skupiny B a minerály, najmä draslík, vápnik, horčík, fosfor, železo a zinok. Sušením sa všetky látky skoncentrujú, teda aj obsah cukru sa zvýši na 50 i viac percent. Dajú sa aj dlhodobo skladovať. Pôsobia pri srdcovo-cievnych ochoreniach, málokrvnosti, únave, ako močopudný prostriedok i prostriedok proti zápche. Odvar fíg v mlieku sa používa na liečbu kašľa, bolestí v hrdle, pri angíne a presilených hlasivkách.Danka AČOVÁ, foto Ester HARTMANOVÁ, profimedia.sk
06.05.2009 23:32:03
stanislava68
TOPlistPredpoved pocasia :: www.meteo.sk

 


Spomínam na mojích rodičov a ostatnú rodinu...
Dennýhoroskop.sk : Osobný denný horoskop, Horoskop pre znamenia zverokruhu, Partnerský denný horoskop, Môj deň
Website, ale aká! ;-)
Stránky zdarma
Stránky systému Webgarden
Editace stránek


<A HREF="http://dolnevestenice.napady.net/ " target="_blank"><img src="       http://dolnevestenice.napady.net/img/custom/napady.net/m/mojerodisko/605292-4ca245a8ea5b0.jpg " border="155" width="175" height="100></A>
url('/img/custom/napady.net/s/stanislava/509087-4f944235ea3d4.jpg')
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one