!!.jpg

Prajem všetko najlepšie...
smahu správy
Slovník
CZ - EN
EN - CZĎakujem všetkým mojím návštevníkom za návštevu a teším sa zas na skoré znovunavštívenie...ĎAKUJEMPapája je chutné a navyše neuveriteľne zdravé exotické ovocie. Stačí, ak za týždeň zjete jeden plod a pocítite zlepšenie zdravotného stavu.

VIZITKA RASTLINY

Názov: papája (Carica papya)
Vzhľad: vždyzelená rastlina s nedrevnatým dutým kmeňom
Kvety: bielej farby
Listy: veľké dlaňovitodielne
Zaujímavosť: latex vytekajúci z poranenej rastliny sa používa pri výrobe žuvačiek

Pomáha, najmä ak máte problémy s trávením. O jej výživnosti svedčí aj španielske pomenovanie fruta bomba, vitamínová bomba. Tvarom sa trochu podobá na hrušku, ale je oveľa väčšia. U nás predávané plody majú hmotnosť 300 až 600 gramov, no môžu byť oveľa ťažšie a väčšie. Šupka je hladká na ohmat, príjemne mäkká.Pri nákupe však treba dávať pozor, aby nebola až príliš mäkká, keď ju stlačíte. Farba šupky je žltozelená alebo zelená a pred konzumáciou by sa mala olúpať. Plod je vnútri dutý, v strede sa nachádza množstvo čiernych semienok, ktoré treba vybrať lyžičkou.

Čo s plodmi
Konzumuje sa len šťavnatá dužina, ktorá má žltú až tmavooranžovú farbu. Chuť sa dá prirovnať k žltému melónu kombinovanému s marhuľou. Na jej zvýraznenie pomôže pár kvapiek citrónovej šťavy. Je sa samostatne alebo sa pridáva do ovocných šalátov. Výborne chutí najmä v kombinácii s citrusovými plodmi. V domovine papáju spracúvajú na kompóty a džemy alebo ju sušia nakrájanú na plátky, alebo kocky. Nezrelé plody využívajú ako zeleninu – do polievok, plniek, omáčok. Konzumujú aj tepelne spracované mladé listy.

Profil rastliny
Plody rastú na rastlinách vysokých 1,5 až 10 metrov. Na pohľad sa síce podobajú na palmy, ale ide o drevnatú bylinu. Plody sú väčšinou husto nakopené pod ružicou listov, ktoré sa nachádzajú len na vrchole kmeňa. A keďže chuťou i tvarom pripomínajú melóny, papáji sa hovorí aj stromový melón. Pestuje sa najmä v rovníkových oblastiach, predovšetkým v Strednej Amerike, v Mexiku, ale aj v Afrike a Ázii. Hmotnosť plodov je jeden až dva kilogramy, niektoré však vážia aj vyše desať kilogramov. Hlboko dlaňovito delené listy s výraznými žltými rebrami sú až meter dlhé a rovnakú dĺžku majú aj listové stopky. Samičie kvety vyrastajú jednotlivo alebo v malých skupinkách na krátkych stopkách v pazuchách listov, samčie v 1,5 m dlhých metlinách. Majú bielu farbu.Danka AČOVÁ, foto Ester HARTMANOVÁ,
06.05.2009 23:06:57
stanislava68
TOPlistPredpoved pocasia :: www.meteo.sk

 


Spomínam na mojích rodičov a ostatnú rodinu...
Dennýhoroskop.sk : Osobný denný horoskop, Horoskop pre znamenia zverokruhu, Partnerský denný horoskop, Môj deň
Website, ale aká! ;-)
Stránky zdarma
Stránky systému Webgarden
Editace stránek


<A HREF="http://dolnevestenice.napady.net/ " target="_blank"><img src="       http://dolnevestenice.napady.net/img/custom/napady.net/m/mojerodisko/605292-4ca245a8ea5b0.jpg " border="155" width="175" height="100></A>
url('/img/custom/napady.net/s/stanislava/509087-4f944235ea3d4.jpg')
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one