!!.jpg

Prajem všetko najlepšie...
smahu správy
Slovník
CZ - EN
EN - CZĎakujem všetkým mojím návštevníkom za návštevu a teším sa zas na skoré znovunavštívenie...ĎAKUJEM


Predpokladá sa, že avokádo (Persea americana) je pôvodom z južného Mexika. Odtiaľ sa ďalej rozšírilo cez Kostariku až do Peru.

Je to mohutný, vždyzelený strom s pozdĺžnymi tmavozelenými listami. Kvety sa objavujú v januári až marci. Sú malé, žltozelené, usporiadané v strapcoch. Z jedného strapca s množstvom kvetov obyčajne narastie iba jeden až tri plody. Podlhovastý hruškovitý plod má zelenú hrboľatú šupku. Podľa stupňa zrelosti je dužina bledozelená až maslovožltá. Uprostred plodu je veľké guľaté semeno.

Pestovanie
Semeno sadíme tak, aby jedna štvrtina vyčnievala zo zeme. Vyklíči približne za mesiac. Vyžaduje veľmi kyprú piesočnatú zeminu. Rastlinu treba často, ale len mierne zalievať. Občas je vhodné nechať zem v črepníku mierne preschnúť. Ak začnú listy na rastline žltnúť, znamená to, že je príliš premokrená. Vtedy treba nechať korene preschnúť aspoň štyri dni. Ak začnú listy hnednúť a schnúť na koncoch, v zemine sa nahromadilo priveľa solí. V takom prípade treba prepláchnuť koreňový bal. Do črepníka pustíme vodu a necháme ju voľne pretekať spodným otvorom. Vodu necháme tiecť niekoľko minút a potom aspoň tri až päť dní nepolievame. Rastline sa najlepšie darí za záclonou priamo pri okne, ale neprekáža jej ani polotieň. Stromček strihaním tvarujeme podľa potreby. Je vhodné, ak má celý rok stálu teplotu. Niektoré odrody boli vyšľachtené aj na mierny pokles teplôt, nikdy však nie pod bod mrazu. V byte rodiť nezačne, ale celkom výnimočne sa to občas stáva. Ak chceme, aby pestované stromčeky rodili, vyžadujú štepenie. Avokádo má množstvo odrôd, ktoré sa líšia veľkosťou, tvarom a chuťou plodov.

Plody Dajú sa u nás bežne kúpiť. Používajú sa najmä na spestrenie a dochutenie rôznych jedál a len zriedkavo sa konzumujú surové. Avokádo je výborné pripravené ako nátierka. Plody obsahujú množstvo rôznych vitamínov, najmä veľké množstvo prírodných olejov, vápnika a bielkovín. V exotických kuchyniach sa používajú aj avokádové listy.
07.05.2009 00:19:44
stanislava68
TOPlistPredpoved pocasia :: www.meteo.sk

 


Spomínam na mojích rodičov a ostatnú rodinu...
Dennýhoroskop.sk : Osobný denný horoskop, Horoskop pre znamenia zverokruhu, Partnerský denný horoskop, Môj deň
Website, ale aká! ;-)
Stránky zdarma
Stránky systému Webgarden
Editace stránek


<A HREF="http://dolnevestenice.napady.net/ " target="_blank"><img src="       http://dolnevestenice.napady.net/img/custom/napady.net/m/mojerodisko/605292-4ca245a8ea5b0.jpg " border="155" width="175" height="100></A>
url('/img/custom/napady.net/s/stanislava/509087-4f944235ea3d4.jpg')
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one